جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی عملکرد کفسازهای نفوذ پذیر به عنوان یکی از روش های پیش گیری از فرونشست زمین
  1 views   در تاریخ: ۰۵ /خرداد /۱۳۹۸   توسط: moshaveranomram   دسته: 1398  

  چکیده

  فراگیر بودن مسأله فرو نشست زمین و مخاطرات ناشی از آن پژوهشگران زیادی را متوجه این مساله نمود و تحقیقات مختلفی پیرامون پدیده فرونشست وعوامل ایجابی آن شکل گرفته است. بررسی یافته های محققین متأخر، روشن ساخت عمدهترین عامل ایجابی پدیده فرونشست مساله برداشت غیر اصولی از منابع آب زیرزمینی بوده است. این پدیده همانند سایر مخاطرات مانند زلزله، خشکسالی، سیل، طوفان و لغزش از جمله موانع توسعه اقتصادی – اجتماعی و عمرانی به شمار میرود که سبب آسیب رسیدن به اکثر سکونت گاه ها، جمعیت ساکن در آن ها و تأسیسات موجود در محدوده های دارای خطر فرونشست می گردد. ساخت سیستم های فاضلاب شهری و حذف چاه های جذبی و گسترس سطوح غیر قابل نفوذ، مانع از جذب رواناب ها توسط خاک و انتقال آن ها به لایه های زیرین و تغذیه ی سفره های آب زیرزمینی می گردد.
  سوال اصلی این مقاله این است که برنامه ی کاربردی علم معماری در زمینه ی رفع آسیب های وارد شده به محیط زیست چیست؟ برای پاسخ به این پرسش از روش تحقیقی کتابخان های استفاده شده است. هدف این مقاله آگاهی سازی در مورد خطر ناشی از سرعت بالای فرونشست زمین در تهران و معرفی یکی از تکنیک های قابل استفاده در طراحی های  معمارانه برای کمک به این معضل می باشد. لذا در این پژوهش در بخش اول به تعریف فرونشست زمین و خطرات ناشی از آن در مخصوصا در جنوب غرب تهران پرداخته شده است و در بخش دوم به پیاده رو های نفوذپذیر و عملکرد آن در جهت نفوذ رواناب ها و کاهش آلودگی آن شرح داده میشود تا گامی کوچک جهت درگیر شدن هر چه بیشتر طراحی معماران با معضلات محیط زیست برداشته شود.

  کلمات کلیدی: فرونشست زمین، پیاده رو های نفوذپذیر، کفسازی متخلخل، حفاظت از منابع آبی

  نویسندگان: زهرا کشاورز مروجی (کارشناسی ارشد معماری-معماری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران)

  محل و سال انتشار: ششمین کنفرانس ملی و پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران،  معماری و مدیریت شهری، (۱۳۹۸)

  نحوه استناد: کشاورز مروجی، زهرا؛ ۱۳۹۸؛ بررسی عملکرد کفسازهای نفوذ پذیر به عنوان یکی از روش های پیش گیری از فرونشست زمین، ششمین کنفرانس ملی و پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران،  معماری و مدیریت شهری.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]  

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی