جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  راهبردهای مقاوم سازی سازه ها
  17 views   در تاریخ: ۰۱ /خرداد /۱۳۹۸   توسط: moshaveranomram   دسته: 1398,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  به طورکلی، استراتژی مقاوم سازی شامل اجازه دادن به چارچوب ها یا قاب های مهاربندی شده ناقص جهت تکان خوردن در پایه های آنها به منظور کاهش نیروی وارده بر ساختار و اساس آن ها است. در این راستا و به منظور بهسازی و مقاوم سازی لرزه ای ساختمان های فولادی موجود بر اساس آخرین ویرایش آیین نامه های مرتبط، تفکر کنترل ارتعاش ورودی به سازه و پاسخ آن، تغییرات اساسی را در روند معمول مقاوم سازی سازه ها در برابر زلزله ایجاد کرده است. در این تفکر بجای مقاوم سازی سازه به عنوان تنها راه، وسایل و امکانات جنبی نصب می شوند تا همراه با سازه و به صورت یک مجموعه در برابر زلزله مقاومت کنند. این وسایل و امکانات، با رفتار خاص خود باعث بهبود پاسخ سازه به هنگام زمین لرزه می شوند. هدف از بهره مندی از سیستم های کنترل ارتعاش، افزایش ایمنی سازه هنگام زلزله های شدید و کاهش خسارت های سازه ای و غیر سازه ای در زلزله های متوسط و به طورکلی دستیابی به عملکرد مطلوب است. ازجمله مهمترین این سیستم ها، میتوان به سیستم میراگرها اشاره نمود. در این روش از استهلاک انرژی پسماند برای افزایش میرایی سیستم استفاده میشود. در این راستا با توجه به اهمیت موضوع، به ارزیابی رفتار و مقاوم سازی لرزه ای ساختمان فولادی موجود بر اساس آخرین ویرایش آیین نامه جدید ۲۸۰۰ و مبحث دهم، پرداخته می شود. با بررسی سوابق، مشاهده گردید در بیشتر پژوهش ها، برای ارزیابی لرزه ای سازه های فولادی موجود، از روش های تحلیل های استاتیکی غیرخطی استفاده شده است و بهرهمندی از روش شبه استاتیکی و دینامیکی کمتر موردتوجه قرارگرفته است. بسیاری از ساختمان های موجود بر اساس ضوابط ویرایش اول استاندارد ۲۸۰۰ (آیین نامه طرح ساختمان ها در برابر زلزله، ۱۳۶۶) مصوب سال ۱۳۶۶ طراحی و اجرا شده اند. احتمال میرود که این سازه ها بر اساس ضوابط جدید آیین نامه ۲۸۰۰ویرایش سوم (آیین نامه طرح ساختمان ها در برابر زلزله، ۱۳۸۶) و آیین نامه های معتبر بهسازی لرزه ای، مانند (FMEA 356 (FMEA 2000 و دستورالعمل بهسازی لرزه ای (معاونت برنامهریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، ۱۳۹۰) از شکلپذیری کافی برخوردار نباشند و توانایی برآورده نمودن لرزهای سازه را نداشته باشند. پس به کارگیری روش های مناسب بهسازی این سازهها و تأمین ایمنی جانبی ساکنین، ضرورت دارد. لذا بایستی به شناسایی اعضای آسیب پذیر و شناسایی میزان آسیب پذیری این سازه ها پرداخت تا بتوان کمک شایانی در انتخاب راهکار مناسب برای بهسازی لرزه ای اینگونه سازه ها ارائه نمود. تحلیل لرزه ای سازه های مختلف اغلب با دو رویکرد استفاده از روش شبه استاتیک و روش دینامیکی قابل انجام است. روش شبه استاتیک روشی ساده و معمول در مطالعه پایداری لرزه ای سازه های مختلف بوده و بر اساس این روش بررسی پایداری سازه در مقابل زلزله با معادل سازی نیروی زلزله با یک نیروی ثابت افقی انجام میشود و بدین وسیله پایداری سازه در مقابل زلزله مورد ارزیابی قرار می گیرد.

  کلمات کلیدی: مقاوم سازی، تحلیل دینامیکی، روش تقویت موضعی

  نویسندگان: محمد شاه ولی (دانش آموخته کارشناسی ارشد، گروه مهندسی عمران، دانشکده فنی مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، شاهرود، ایران)، مجتبی عامری (استادیار، گروه مهندسی عمران، دانشکده فنی مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، شاهرود، ایران)، حامد ولی زاده (استادیار، گروه مهندسی عمران، دانشکده فنی مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، شاهرود، ایران)

  محل و سال انتشار: ششمین کنفرانس ملی و پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران،  معماری و مدیریت شهری، (۱۳۹۸)

  نحوه استناد: شاه ولی، محمد؛ عامری، مجتبی؛ ولی زاده، حامد؛ ۱۳۹۸؛ راهبردهای مقاوم سازی سازه ها، ششمین کنفرانس ملی و پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران،  معماری و مدیریت شهری.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]  

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی