جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  اثر تأخیر در تراکم بر ویژگی های رس تثبیت شده با پسماند کاربید کلسیم

  چکیده

  به دلیل ویژگی های مهندسی نامطلوب خاک های رسی و هزینه های انتقال خاک مناسب، معمولا بهسازی این خاک ها در محل ضرورت پیدا میکند. تثبیت شیمیایی یکی از روش های بهسازی خاک است. استفاده از آهک در اصلاح و تثبیت خاک سابقه ای طولانی دارد که به طور گسترده توسط پژوهشگران گزارش شده است. از طرفی به علت کمبود منابع طبیعی و افزایش هزینه زمین نیاز جدی به شناسایی روش های استفاده مجدد از زباله های صنعتی وجود دارد. پروژه های اخیر نشان داده اند که استفاده موفقیت آمیز از زباله برای تثبیت خاک میتواند منجر به صرفه جویی در هزینه های ساخت و ساز شود. پسماند کاربید کلسیم محصول زائد کارخانههای تولید گاز استیلن میباشد که غنی از Ca(OH)2 است. از آنجایی که خاک های رسی حاوی مقدار زیادی مواد پوزولانی طبیعی می باشند، این ماده میتواند به عنوان یک تثبیت کننده برای بهبود مقاومت آنها به کار رود. در پروژه های بزرگ بهسازی، به دلیل حجم بالای عملیات خاکی امکان تراکم خاک بلافاصله پس از مخلوط کردن خاک و تثبیت کننده وجود ندارد و این تأخیر زمانی بر ویژگی های تراکم آن تأثیر میگذارد. در این پژوهش خاک رسی با درصدهای مختلف پسماند کاربید کلسیم تثبیت می شود و تراکم آن پس از دو تأخیر زمانی متفاوت ۱ و ۲۴ ساعت انجام میگردد. نتایج نشان میدهد که افزایش زمان تأخیر منجر به کاهش حداکثر وزن مخصوص خشک و افزایش رطوبت بهینه می گردد.

  کلمات کلیدی: تثبیت، پسماند کاربید کلسیم، تراکم، تأخیر زمانی

  نویسندگان: رضا نورزاد (دانشیار دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل)، زهره هاتفی (دانشجوی کارشناسی ارشد ژئوتکنیک دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران تهران، (۱۳۹۷)

  نحوه استناد: نورزاد، رضا؛ هاتفی، زهره؛ ۱۳۹۷، اثر تأخیر در تراکم بر ویژگی های رس تثبیت شده با پسماند کاربید کلسیم، کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران تهران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی