جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  ارزیابی شکنندگی لرزه ای قاب خمشی فولادی با دیواربرشی فولادی به روش تحلیل دینامیکی فزاینده (IDA)

  چکیده

  در چند دهه اخیر استفاده از دیوارهای برشی فولادی بعنوان سیستم باربر جانبی در ساختمان ها مورد توجه طراحان قرار گرفته است. در کشورهایی با لرزه خیزی بالا نظیر نیوزلند و ژاپن برای احداث ساختمان های جدید و بهسازی ساختمان های موجود از این سیستم استفاده می گردد. بدین منظور در این مقاله یک سازه فولادی ۵ طبقه دارای سیستم باربر جانبی قاب خمشی با سه دهانه به فاصله ۵ متر و ارتفاع ۳٫۲ متر مورد بررسی قرار گرفت. این سازهها یکبار با در نظر گرفتن دیوار برشی فولادی و بار دیگر بدون دیوار برشی فولادی، مطابق با استاندارد ۲۸۰۰ ویرایش چهارم، با نرم افزار Etabs مدلسازی و سپس بارگذاری لرزهای شد و در نرم افزار Opensees مورد تحلیل غیرخطی قرار گرفت. روش به کار رفته در بررسی رفتار این سازه، تحلیل دینامیکی افزایشی (IDA) است. در این روش ۷ شتابنگاشت با توجه به مشخصات سازه انتخاب شدند. بعد از انجام تحلیل IDA تحت رکوردهای مذکور، دسته ای از منحنی های IDA به دست آمد که با توجه به تعداد زیاد نمودارها و برای دستیابی به یک حالت کلی از رفتار سازه و کاهش پراکندگی اطلاعات، منحنی های IDA در صدک های ۱۶%، ۵۰% و ۸۴% خلاصه گردید. سپس با استفاده از تحلیل دینامیکی فزاینده IDA تحت ۷ رکورد زلزله ۴ حالت خرابی بر اساس نسبت ماکزیمم Drift بین طبقه در نظر گرفته شد که به ترتیب حالت خرابی جزئی Slight، حالت خرابی متوسط Moderate، حالت خرابی گسترده Extensive و حالت خرابی کلی یا کامل Complete می باشد. همچنین مقادیر عددی مربوط به هر حالت خرابی مطابق با آئین نامه HAZUS ارائه شده است. نتایج حاصله نشان میدهد اثرات دیوار برشی فولادی در قاب دوگانه بر اساس منحنی ظرفیت سازه باعث کاهش در صدک های ۱۶ درصد، ۵۰ درصد و ۸۴ درصد نسبت به سازه قاب خمشی فولادی شده است که این میزان کاهش در سازه ۵ طبقه ۸۳%، ۸۱% و ۶۸% می باشد.

  کلمات کلیدی: تحلیل دینامیکی فزآینده، فروپاشی دینامیکی، دیوار برشی فولادی، رفتار لرزه ای، منحنی شکنندگی

  نویسندگان: منیژه انصاری جوکندان (گروه مهندسی عمران، واحد سارویه، دانشگاه غیرانتفاعی غیردولتی، ساری، ایران)، حمیدرضا محمودی کردخیلی (گروه مهندسی عمران، واحد قائمشهر، دانشگاه آزاد اسلامی، قائمشهر، ایران)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران تهران، (۱۳۹۷)

  نحوه استناد: انصاری جوکندان، منیژه؛ محمودی کردخیلی، حمیدرضا؛ ۱۳۹۷، ارزیابی شکنندگی لرزه ای قاب خمشی فولادی با دیواربرشی فولادی به روش تحلیل دینامیکی فزاینده (IDA)، کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران تهران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” انواع قاب خمشی ” با استفاده از نرم افزار Etabs و Opensees  همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی