جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  تحلیل پایداری سازه سقف های فضاکار تک لایه گنبدی کم عمق با روش اجزای محدود (مقایسه مدهای کمانشی سازه فولادی با سازه چوبی)
  18 views   در تاریخ: ۳۰ /بهمن /۱۳۹۷   توسط: moshaveranomram   دسته: 1397,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  استفاده از فرم کالبدی به شکل گنبد به عنوان هندسه ای پایدار و مقاوم در برابر زلزله از دیرباز شناخته شده و مرسوم بوده است. امروزه نیز سازه های فضاکار فولادی و چوبی به شکل گنبدی به منظور پوشش بناها در دهانه های کوچک و بزرگ ساخته میشوند. نقص (imperfection) و بارگذاری های نامتقارن، از عوامل شناخته شده موثر در ایجاد ناپایداری در این سازه ها می باشند. این نوع خرابی در ابتدا به صورت کمانش موضعی در المان های سازه شروع شده و در نهایت منجر به خرابی کلی سازه میگردد. هدف از این مقاله، تحلیل پایداری و مقایسه مدهای کمانشی دو سازه سقف فضاکار تکلایه گنبدی کم عمق، یکی از جنس فولاد و دیگری از چوب، تحت نیروهای قائم با استفاده از روش اجزای محدود می باشد. سازه فضاکار مدل شده از نوع ژئودزیک با ارتفاع یک متر و شعاع ۴ متر، با شرایط تکیه گاهی گیردار و بارگذاری به صورت قائم بر روی گره های میانی میباشد. تحلیل سازه، با روش تحلیل خطی و به وسیله نرم افزار آباکوس انجام شده و در نهایت مقدار ویژه بارکمانشی و مدهای کمانشی استخراج شده است. از جمله مشهودترین نوع کمانش، کمانش اعضای سازه فضاکار تک لایه گنبدی فلزی بود که در واقع هنگامی که یکی از اعضای سازه پایداری خود را بدون اثر گذاشتن بر روی دیگر اعضا از دست می دهد، رخ داده است. نتایج تحلیل نشان داد، در سازه فولادی مدل شده، کمانش عضو و کمانش گره در مدهای اول و دوم و کمانش کلی در مدهای سوم و چهارم رخ میدهد ولی در سازه چوبی تحت بررسی، کمانش از نوع پیچشی به صورت محلی در مد اول و به صورت کمانش پیچشی کلی در مدهای دوم، سوم و چهارم رخ داده است. در واقع در این حالت چرخش گره سبب ایجاد کمانش پیچشی شده، که به علت سختی خمشی زیاد اتصال حول محورهای اصلی در مقایسه با صلبیت خمشی خارج از صفحه اعضا رخ داده است. بار کمانشی سازه فولادی به طور متوسط ۱۰ برابر بار کمانشی سازه چوبی می باشد. با توجه به رخداد کمانش پیچشی در سازه چوبی و عدم مقاومت کافی در جهت عمود بر الیاف چوب، این سازه ها به تنهایی از پایداری مناسبی به جهت استفاده در پوشش بناها برخوردار نیستند.

  کلمات کلیدی: تحلیل پایداری، سازه فضاکار، گنبد ژئودزیک، کمانش پیچشی، مدهای کمانشی

  نویسندگان: فرید وفادار (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران، گرایش سازه، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تهران، ایران)، تارا حبیبی (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران، گرایش سازه، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تهران، ایران)

  محل و سال انتشار: هشتمین کنفرانس ملی زلزله و سازه، جهاد دانشگاهی استان کرمان، (۱۳۹۷)

  نحوه استناد: وفادار، فرید؛ حبیبی، تارا؛ ۱۳۹۷، تحلیل پایداری سازه سقف های فضاکار تک لایه گنبدی کمعمق با روش اجزای محدود (مقایسه مدهای کمانشی سازه فولادی با سازه چوبی)، هشتمین کنفرانس ملی زلزله و سازه، جهاد دانشگاهی استان کرمان.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” سقف های فضا کار ” با استفاده از نرم افزار ABAQUS همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی