جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی رفتار شالوده های نواری لبه دار مستقر بر روی سطح شیب دار رسی

  چکیده

  در سالهای اخیر مهندسان ژئوتکنیک به دنبال روشی جایگزین برای بهبود ظرفیت باربری و کاهش نشست شالوده ها هستند. باوجود اینکه روش های مختلفی برای تثبیت خاک شناسایی گردید و به خوبی توسعه یافت، اما ممکن است در برخی شرایط به دلیل گرانی و یا محدودیت های محل اجرای پروژه استفاده از آنها با مشکلاتی روبه رو شود. در چنین شرایطی یکی از راه هایی که می توان جهت رسیدن به این هدف پیشنهاد نمود، تغییر در ساختار طراحی شالوده سازه است. شالوده های لبه دار به دنبال همین هدف پژوهشگران، با اضافه کردن لبه های فلزی به محیط پیرامونی شالوده به ویژه در مناطقی که سطح آب زیرزمینی به عنوان یک مشکل برای پروژه تلقی می شود، استفاده می گردند. بکارگیری این لبه های فلزی، با محصور کردن خاک در زیر شالوده و انتقال نیروهای ناشی از سازه به اعماق قوی تر، ظرفیت باربری و نشست شالوده را به طور چشم گیری بهبود می بخشد. در برخی از سازه های دریایی مثل توربین های بادی شالوده های لبه دار به طور گسترده استفاده می شود. دلیل استفاده از این نوع شالوده ها، راحتی اجرای آن ها در مقایسه با شالوده های عمیق و هزینه کمتر آنها می باشد. در این مقاله با استفاده از مدلسازی عددی در نرم افزار FLAC تأثیر تغییر طول لبه های فلزی شالوده و همچنین فاصله آن از تاج سطح شیبدار به عنوان دو عامل مؤثر بر ظرفیت باربری بررسی گردید. نتایج حاصله نشان میدهد، با افزایش طول لبه های فلزی مقدار ظرفیت باربری بیشتر شده و نشست شالوده کاهش می یابد. همچنین با افزایش فاصله شالوده نسبت به تاج سطح شیبدار، افزایش در مقدار نهایی ظرفیت باربری مشاهده گردید.

  کلمات کلیدی: شالوده لبه دار، لبه های فلزی، ظرفیت باربری، نشست، مدلسازی

  نویسندگان: رضا نورزاد (دانشیار، گروه مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل)، پویان فلاحپور امیری (دانشجوی کارشناسی ارشد، گروه مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران تهران، (۱۳۹۷)

  نحوه استناد: نورزاد، رضا؛ فلاحپور امیری، پویان؛ ۱۳۹۷، بررسی رفتار شالوده های نواری لبه دار مستقر بر روی سطح شیب دار رسی، کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران تهران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی در ” تحقیقات آزمایشگاهی و پروژه های اجرایی مرتبط با مهندسی عمران (بتن، خاک، راه، هیدرولیک و …) ” با استفاده از تجهیزات مدرن آزمایشگاهی

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی