جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی عوامل موثر بر نفوذپذیری پوشش های رسی ژئوسینتتیکی (GCLs)

  چکیده

  دفع نامناسب پسماندهای شهری و صنعتی، عدم جمع آوری و تصفیه فاضلاب ها و پساب ها و همچنین استفاده بیرویه از مواد شیمیایی و سموم در کشاورزی، می تواند سبب آلودگی آب های سطحی، آب های زیرزمینی و خاک گردد. برای جلوگیری از تراوش آلاینده ها در محل های دفن پسماند، کانال های انتقال فاضلاب و سدهای باطله معادن، بایستی از پوشش های مناسب جهت به حداقل رساندن نفوذپذیری کف و جداره آن ها، استفاده نمود. این نوع پوشش ها می تواند شامل پوشش های رسی، بتنی، پلاستیکی و غیره باشد. پوشش های رسی ژئوسینتتیکی (GCLs) نوعی از پوشش های رسی هستند که علیرغم ضخامت کم، می توانند نفوذپذیری بسیار کم در حدود cm/s10E-9 را تامین نمایند. این نوع پوشش ها متشکل از دو لایه ژئوسینتتیک (عموماً ژئوتکستایل) و یک لایه رس بنتونیت محصورشده بین این دو لایه، هستند. یکی از مهمترین موضوعات در مورد این پوشش ها، بحث نفوذپذیری آن ها تحت شرایط مختلف اجرا در محل های دفن، کانال ها و دریاچه ها، سدهای باطله و غیره است. در این مقاله عوامل موثر بر نفوذپذیری این پوشش ها شامل نوع رس مورد استفاده، شرایط ساخت GCL، نوع و کیفیت مایع در تماس با GCL، حضور یا عدم حضور ژئوممبرین، شرایط خاک در تماس با GCL (نظیر انجماد و ذوب شدن) و دیگر عوامل مورد بررسی قرار گرفت. نتایج مطالعات نشان داد که کیفیت ساخت GCL و همچنین مواد موجود در مایع در تماس با GCL، دو عامل بسیار مهم و تعیین کننده در نفوذپذیری این پوشش ها هستند.

  کلمات کلیدی: آلودگی آب و خاک، شیرابهها، پوششهای رسی ژئوسینتتیکی (GCLs)، نفوذپذیری، بنتونیت

  نویسندگان: داوود احمدی (کارشناسی ارشد مهندسی عمران، ژئوتکنیک، دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، امیرحسین محمدی (دکتری مهندسی عمران، مهندسی محیط زیست، دانشگاه صنعتی امیرکبیر)

  محل و سال انتشار: سومین کنفرانس ملی مهندسی ژئوتکنیک ایران انجمن ژئوتکنیک ایران، (۱۳۹۷)

  نحوه استناد: احمدی، داوود؛ محمدی، امیرحسین؛ ۱۳۹۷، بررسی عوامل موثر بر نفوذپذیری پوشش های رسی ژئوسینتتیکی (GCLs)، سومین کنفرانس ملی مهندسی ژئوتکنیک ایران انجمن ژئوتکنیک ایران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی