جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  تحلیل پایداری و طراحی بهینه نگهداری تونل با استفاده از روش های عددی (مطالعه موردی :تونل شماره ۵ جدید جاده هراز-کیلومتر ۵۷ آمل به تهران)

  چکیده

  در دهه های اخیر استفاده از فضای زیرزمینی اعم از تونل های راه، راه آهن، مترو، مغارها، فضای زیرزمینی برای نیروگاه ها و مخازن ذخیره نفت وگاز وسایر موارد رشد به سزایی داشته است. تونل ها سازه های بسیار حساس و از شریان های حیاتی هر کشور محسوب می شوند و در صورت آسیب دیدگی می توانند خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری به بار آورند. با توجه به این که فضای زیرزمینی باید مدت زمان نسبتاً زیادی استفاده شود، بنابراین پایداری آنها در مدت زمان بهرهبرداری از اهمیت بالایی برخوردار است. مهمترین عامل برای ایجاد پایداری در این فضا، طراحی سیستم نگهداری مناسب و کافی برای آنها می باشد. انتخاب سیستم های نگهداری کاملاً وابسته به ویژگی های محل و شرایط پروژه می باشد. تونل مورد نظر در واقع، پنجمین تونل در محور برگشت از سمت آمل به تهران در کیلومتر ۵۷ جاده هراز قرار داشته و دارای راستای شمال غربی- جنوب شرقی میباشد. مسیر از ابتدای تونل در کیلومتر ۳۰۰+۵۷ روی خط مستقبم شروع شده و قوسی به شعاع ۹۰۰ پارامتر کلوتوئید ۳۰۰ متر در بر میگیرد و سپس از قوس تا انتهای تونل در کیلومتر ۵۸+۲۱۵ مسیر بر روی امتداد مستقیم ادامه می یابد. در این تحقیق ابتدا پارامترهای ژئومکانیکی موثر در پایداری تونل مزبور جمع آوری و مورد بررسی قرار گرفت. سپس به منظور حلیل پایداری و طراحی بهینه نگهداری از نرم افزار عددی تفاضل محدود FLAC بهره گرفته شد. با توجه به منطقه و مقرون به صرفه بودن برای نگهداری تونل از سیستم نگهداری شاتکریت استفاده شده است که استفاده از این روش استحکام بیشتری نسبت به روش ها دیگری به تونل خواهد داد این تونل با امنیت و ایمنی و راندمان بسیار بالا و با هزینه مطلوب و مناسب به انجام رسیده و ایمنی و امنیت آن در زمان استفاده ار این تونل بلند مدت خواهد بود.در این تحقیق تونل به سه قسمت تقسیم شد که نتایج حاصل از تحقیق نشان داد که بیشترین میزان جابجایی های صورت گرفته در حفر قسمت اول ۱٫۸۶ میلیمتر، در حفر قسمت دوم ۱٫۸۴۹ میلیمتر و بخش پایانی ۱٫۹۰۲ میلیمتر می باشد که تمامی مراحل در حد جابجایی مجاز بوده است. همچنین شعاع زون تاثیر گذار بدست آمده از تحلیل عددی در این پروژه ۲ متر می باشد.

  کلمات کلیدی: تونل، تحلیل پایداری، سیستم نگهداری، روشهای عددی، شاتکریت، FLAC 

  نویسندگان: علیرضا افرادی، آرش ابراهیم آبادی (گروه معدن وزمین شناسی، واحد قائم شهر، دانشگاه آزاد اسلامی، قائم شهر، ایران)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران، تهران، (۱۳۹۷)

  نحوه استناد: افرادی، علیرضا؛ ابراهیم آبادی، آرش؛ ۱۳۹۷، تحلیل پایداری و طراحی بهینه نگهداری تونل با استفاده از روش های عددی (مطالعه موردی :تونل شماره ۵ جدید جاده هراز-کیلومتر ۵۷ آمل به تهران)، کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران، تهران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” انواع تونل ها ” با استفاده از نرم افزار FLAC همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی