جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  محتوای فرکانسی و جهت پذیری زلزله در بحث حوزه دور و نزدیک در شهر سرپل ذهاب و اثرات آن روی سازه
  13 views   در تاریخ: ۰۷ /آبان /۱۳۹۷   توسط: moshaveranomram   دسته: 1397,مقالات,مهندسی زلزله  

  چکیده

  دلیل مطالعه در مورد زلزله آن بود که در سالیان قبل تکانه های در زمین اتفاق می افتاد که بعد از آن انسان ها متحمل خسارات های شدید جانی و مالی می شدند. باتوجه به زلزله های اتفاق افتاده تحقیقات تا جای ادامه پیدا کرد که دانشمندان دریافتند که برخی از زلزله ها دارای ویژگی های خاصی میباشند که قدرت تخریبی آنها را افزایش می دهد. باتوجه به تلفات زیاد حاصل از زلزله های حوزه نزدیک، مطالعات به این سمت گرایش پیدا کرد. این موضوع برای کشوری مثل ایران که بر روی گسل واقع شده است، اهمیت دوچندان دارد. به همین دلیل در این مقاله به منظور بررسی محتوای فرکانسی و جهت پذیری زلزله در بحث حوزه دور و نزدیک در شهر سرپل ذهاب و اثرات آن روی سازه، مطالعه ای میدانی در سطح این شهر و روستاهای اطراف صورت پذیرفت. مشاهده شد که تاثیر زلزله های حوزه نزدیک بر افزایش پاسخ سازه در قاب های با تعداد طبقات کمتر، بیشتر می باشد. همچنین بررسی وسعت و شدت تخریب های ساختمانی حاصل از زمین لرزه سرپل ذهاب، نشانگر این حقیقت است که خسارات در مناطق و جهات خاصی در اطراف گسل مسبب تجمع یافته و از مقدار آن در دیگر مناطق به شدت کاسته شده است. بعلاوه مقایسه طیف آئین نامه با طیف شتاب زلزله سرپل ذهاب نشان از بیشتر بودن طیف زلزله در قیاس با طیف استاندارد دارد. از طرفی با مشاهده خرابی های سطح شهر سرپل ذهاب، در طبقه اول عمده ساختمانهای آسیب دیده، پدیده طبقه نرم روی داده و عمده انرژی در همین طبقه جذب شده است. این طبقه، اغلب ورودی پارکینگ یا مغازه می باشد و از میانقاب کمتری نسبت به سایر طبقات برخوردار است. بنابراین باید اثر میانقاب ها در تحلیل و طراحی سازه را لحاظ یا پس از تامین پایداری جانبی آنها را از قاب پیرامونی جدا نمود.

  کلمات کلیدی: محتوای فرکانسی، زلزله حوزه نزدیک، جهت پذیری پیش رونده، زلزله سرپل ذهاب

  نویسندگان: افشار صید مرادی (دانشجوی دکتری سازه، دانشگده فنی مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، کرمانشاه، ایران)

  محل و سال انتشار: چهارمین کنفرانس ملی مهندسی عمران و معماری با تاکید فناوری های بومی ایران، (۱۳۹۷(

  نحوه استناد: صید مرادی، افشار؛ ۱۳۹۷، محتوای فرکانسی و جهت پذیری زلزله در بحث حوزه دور و نزدیک در شهر سرپل ذهاب و اثرات آن روی سازه، چهارمین کنفرانس ملی مهندسی عمران و معماری با تاکید فناوری های بومی ایران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی