جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی اثر سینماتیکی اندرکنش خاک-سازه بر روی طیف پاسخ الاستیک

  چکیده

  توجه به اثر خاک در عملکرد سازه موضوعی است که در سال های اخیر بسیار موردتوجه قرارگرفته است و شناخت تغییرات رفتاری سازه واقع بر بستر نرم تبدیل به امری مهم و ضروری شده است. اثر خاک شامل دو اثر ساختگاه و اثر اندرکنش خاک – سازه می باشد. به دلیل اختلاف سختی پی و خاک اطراف آن، تحریکی که سازه با بستر انعطاف پذیر تجربه می کند، متفاوت از تحریکی است که بر سطح خاک بدون سازه ثبت شده است. در واقع این اثر که اثر سینماتیکی اندرکنش خاک – سازه نام دارد، باعث می شود تحریک ورودی یک پی صلب، متفاوت از حرکت سطح آزاد خاک باشد. به منظور اعمال این اثر، روش های گوناگونی توسط پژوهشگران و آیین نامه ها ارائه شده است، که میتوان به روش ارائه شده توسط Meak & Wolf و روند توصیه شده در آیین نامه FEMA-440 اشاره کرد. در پژوهش انجام شده نیز رکوردهای ثبت شده بر سطح آزاد خاک نوع E که اثر اندرکنش در آن قابل ملاحظه تر است، توسط توابع تبدیل حاصل از هریک از روش های مذکور اصلاح شده و طیف پاسخ الاستیک برای سازه ها با عمق دفن شدگی و نسبت های بُعدی متفاوت تحت هریک از این رکوردها محاسبه و میانگین گیری شد. نتایج نشان میدهد در سازه های کوتاه طیف پاسخ های الاستیک به دست آمده از هریک از هر دو روش، نسبت به رکورد ثبت شده بر سطح آزاد خاک، کمتر می باشد، درنتیجه استفاده از طیف پاسخ الاستیک تحت رکورد ثبت شده بر سطح آزاد خاک منجر به نتایجی محافظه کارانه می شود. این درحالی است که در سازه های متوسط و بلند طیف پاسخ روش FEMA-440 که تنها مؤلفه انتقالی تحریک را درنظر میگیرد همچنان نسبت کمتری داشته اما طیف پاسخ الاستیک به دست آمده از روش Meak & Wolf که از دقت بسیار خوبی برخوردار بوده و تقریبا بر توابع تبدیل به دست آمده از روش حل دقیق Luco & Wong منطبق بودند، مقادیر بیشتری نسبت به نتایج رکورد ثبت شده بر میدان آزاد خاک دارد. لذا میتوان گفت در این حالت نتایج به دستآمده از طیف پاسخ تحت رکورد ثبت شده بر میدان آزاد خاک به حصول نتایجی غیرمحافظه کارانه می انجامد.

  کلمات کلیدی: اندرکنش خاک-سازه، اثر سینماتیکی اندرکنش خاک-سازه، روش Meak & Wolf، طیف پاسخ الاستیک سازه

  نویسندگان: محمدرضا بهمنی نژاد (دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی نوشیروانی، بابل، ایران)، دکتر جواد واثقی امیری (استاد، دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، ایران)، دکتر لیلا خان محمدی (استادیار، گروه مهندسی عمران دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه پیام نور تهران، ایران)

  محل و سال انتشار: چهارمین کنفرانس ملی مهندسی عمران و معماری با تاکید فناوری های بومی ایران، (۱۳۹۷(

  نحوه استناد: بهمنی نژاد، حمدرضا؛ واثقی امیری، دکتر جواد؛ خان محمدی، دکتر لیلا؛ ۱۳۹۷، بررسی اثر سینماتیکی اندرکنش خاک-سازه بر روی طیف پاسخ الاستیک، چهارمین کنفرانس ملی مهندسی عمران و معماری با تاکید فناوری های بومی ایران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی