جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی عملکرد لرزه ای سازه های قاب خمشی فولادی متوسط تحت بهسازی مطلوب با روش تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی غیرخطی
  27 views   در تاریخ: ۱۷ /شهریور /۱۳۹۷   توسط: moshaveranomram   دسته: 1396,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  سازه های فولادی موجود در سراسر جهان توسط مهندسین سازه و زلزله، با توجه به تاثیرگذاری عوامل متعددی نظیر نوع کاربری سازه، نوع سیستم باربری، بارگذاری ساختمان و …، دارای ضوابط و معیارهای طراحی و اجرایی متفاوتی بر طبق آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی هستند. این ضوابط موجب می شوند تا سازه ها در هنگام بهره برداری و وقوع زلزله های با بزرگای ریشتر زیاد، دارای عملکرد لرزه ای متفاوتی باشند. این تفاوت در عملکرد باعث شده است تا مهندسان عمران، آیین نامه هایی متناسب با شرایط مختلف ایجاد شده در سازه ها را تدوین نموده تا بتوانند با استفاده از آنها، تمامی مقاصد مورد نظر خود را از احداث سازه، بدست آورند. همچنین مهندسان عمران در هنگام طراحی و اجرای سازه ها به نحوی عمل می کنند که شرایط حداقلی تعیین شده در آیین نامه های نظام مهندسی را برآورده نمایند که نتیجه این امر، ایجاد ایمنی کافی برای ساکنین ساختمان و کاهش خسارات مالی وارده به سیستم سازهای در هنگام وقوع زلزله، طوفان و … خواهد بود. از این جهت، مهندسین سطوح عملکردی مختلفی را برای سازه ها مشخص کرده اند که سطوح عملکردی قابلیت استفاده بی وقفه، ایمنی جانی، آستانه فروریزش و … این سطوح عملکردی را تشکیل میدهند. لذا در پژوهش حاضر سعی خواهد شد تا با استفاده از نرم افزار SAP2000 سازه های فولادی با سیستم قاب خمشی متوسط طراحی شده با روش LRFD و با ارتفاع ۵، ۱۰ و ۱۵ طبقه طراحی شده و این سازه ها با استفاده از روش دینامیکی تاریخچه زمانی و با استفاده از ۱۰ رکورد دور از گسل مقیاس سازی شده، صورت پذیرفته است. بررسی عملکرد لرزه ای سازه ها با بررسی دو معیار دریفت طبقات و شتاب طبقات در سازه های طراحی شده با آیین نامه ۲۸۰۰ ویرایش سوم که تحت بهسازی مطلوب قرار گرفته اند، در قبل و پس از انجام عمل بهسازی، مورد ارزیابی و مقایسه کامل قرار گرفته اند. در پایان پژوهش نتیجه گیری شد که سازه پس از انجام بهسازی مطلوب، در تمامی رکوردهای زلزله وارده به سازه در دو معیار شتاب و دریفت طبقات، دارای عملکرد مناسب تری بوده است و انجام بهسازی بر روی سازه به افزایش سطح عملکردی سازه های فولادی، کمک شایان ذکری نموده است.

  کلمات کلیدی: عملکرد لرزه ای، بهسازی مطلوب، قاب خمشی فولادی، تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی، شتاب طبقات، دریفت طبقات، رکورد زلزله

  نویسندگان: سید مسعود مهنما (کارشناس ارشد عمران گرایش سازه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی)، مجتبی اسماعیل نیا امیری (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی)، حسین قاسم نژاد مقری (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی)

  محل و سال انتشار: دومین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربرد در مهندسی سازه و مدیریت ساخت، دانشگاه صنعت شریف، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: مسعود مهنما، سید؛ اسماعیل نیا امیری، مجتبی؛ قاسم نژاد مقری، حسین؛ ۱۳۹۶، بررسی عملکرد لرزه ای سازه های قاب خمشی فولادی متوسط تحت بهسازی مطلوب با روش تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی غیرخطی، دومین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربرد در مهندسی سازه و مدیریت ساخت، دانشگاه صنعت شریف.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” قاب خمشی ” با استفاده از نرم افزار SAP2000 همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی