جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی عددی رفتار اتصالات تیر به ستون قوطی با سخت کننده قائم در ستون
  42 views   در تاریخ: ۱۲ /خرداد /۱۳۹۷   توسط: moshaveranomram   دسته: 1396,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  بعد از زلزله سال ۱۹۹۴ نورتریج، مشاهده شد که برخی از اتصالات قاب خمشی فولادی محتمل شکست در ناحیه اتصال تیر به ستون شده اند. از این رو بر اساس مطالعات گسترده انجام شده، اتصالات از پیش تایید شده ای برای قاب های خمشی فولادی با سطوح مختلف شکل پذیری پیشنهاد شده است. اما اکثر اتصالات از پیش تائید شده سازههای فولادی محدود به اتصالات تیر I شکل به ستون های بال پهن میباشد. با توجه به اینکه اینگونه مقاطع بال پهن به طور گسترده در ایران تولید نمی شود، لذا اغلب از ستون با مقطع قوطی شکل در سازه های فولادی استفاده می شود. به همین جهت نیاز به تحقیق در زمینه عملکرد اتصال تیر به ستون قوطی حائز اهمیت می باشد. ستون های قوطی شکل اعضای سازه ای مناسبی برای استفاده در قاب های خمشی می باشند که اغلب به منظور ایجاد مسیر مناسبی برای انتقال بار از تیر به ستون، استفاده از ورقهای پیوستگی در آنها الزامی می باشد.اما شکل بستهی ستون قوطی شکل و دشواری در دسترسی به داخل ستون، امکان اجرا و جوشکاری ورق های پیوستگی به هر چهار وجه ستون را مشکل ساز کرده است. به منظور رفع مشکلات مذکور، در این مقاله اتصال خمشی تیر به ستون با جزییات جدید که در آن از سخت کننده های قایم در مقطع ستون قوطی جایگزین ورق های پیوستگی شده اند، مورد ارزیابی قرار گرفته است. این سخت کنندههای قایم داخلی، تنشهای انتقالی از تیر را به ستون هدایت کرده و مانع از تغییرشکل موضعی دیوارهی ستون می شوند. در این تحقیق برای مدل سازی از روش اجزاء محدود با استفاده از نرم افزار ABAQUS تحت بارگذاری رفت و برگشتی و با در نظر گرفتن رفتار غیر خطی مصالح، استفاده شده است. به این منظور با استفاده از تحلیل عددی رفتار اتصال تیر I شکل به ستون قوطی، در دو حالت با ورق پیوستگی و با ورق سخت کننده قائم داخل ستون مقایسه شده اند و تاثیر پارامترهای مختلف بر این نتایج مورد ارزیابی قرار گرفته است.

  کلمات کلیدی: اتصال خمشی تیر به ستون، ستون قوطی، ورق پیوستگی، سخت کننده قائم

  نویسندگان: کیانوش پیکری (دانشجوی کارشناسی ارشد زلزله، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی شیراز)، محمد امیر نجفقلی پور (عضو هیات علمی، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی شیراز)، سید مهدی دهقان (عضو هیات علمی، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی شیراز)، سید مهدی مهدی زاده (دانشجوی کارشناسی ارشد زلزله، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی شیراز)

  محل و سال انتشار: هشتمین کنفرانس ملی سازه و فولاد مرکز همایش های بین المللی هتل المپیک، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: پیکری، کیانوش؛ نجفقلی پور، محمد امیر؛ دهقان، سید مهدی؛ مهدی زاده، سید مهدی، ۱۳۹۶، هشتمین کنفرانس ملی سازه و فولاد مرکز همایش های بین المللی هتل المپیک.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” انواع اتصالات ” با استفاده از نرم افزار ABAQUS همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی