جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی عملکرد لرزه ای سازه های دارای طبقات زیرزمین با در نظر گرفتن اثر اندرکنش خاک- فونداسیون – سازه
  93 views   در تاریخ: ۱۳ /اسفند /۱۳۹۶   توسط: moshaveranomram   دسته: 1396,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  با گسترش روش های نوین تحلیل های لرزهای و پیشرفته ای چشمگیر در ارزیابی عملکرد لرزه ای ساختمانها، لزوم بررسی رفتار لرزه ای سازه های پیچیده بیش از پیش احساس میشود. یکی از ابزارهای کلیدی در ارزیابی آسیب پذیری لرزهای سازه- ها؛ استفاده از تحلیهای دقیق چون تحلیل دینامیکی غیرخطی افزاینده برای تعیین تقاضا و ظرفیت لرزه ای سازه است. هدف از این مطالعه عملکرد لرزهای سازه های دارای طبقات زیرزمین است که در آیین نامه های لرزهای روشهای سادهای برای تحلیل و طراحی آنها پیشنهاد شده است. برای این منظور یک ساختمان دوازده طبقه با سیستم قاب خمشی فولادی که دارای سه طبقه زیر زمین است، براساس آیین نامهی ایران طراحی شده است. در این ساختمان، خاک زیر فونداسیون نوع دو (سفت) و خاک پشت دیواره آن نیز از نوع متراکم فرض شده است. این سازه با استفاده از نرم افزار آباکوس در دو حالت مدل گردیده است، در حالت اول اندرکنش خاک فونداسیون سازه و همچنین اندرکنش خاک- دیوار – سازه لحاظ شده است اما در حالت دوم فقط قسمت روسازه با دوازده طبقه مدلسازی شده است. برای ارزیابی رفتار سازه، از روش تحلیل دینامیکی افزایشی غیرخطی توسط ده رکورد حوزه ی دور استفاده شده است. دو پارامتر ظرفیت و تقاضای سازهای در دو سطح عملکرد استفاده بی وقفه و آستانه فروریزش برای ارزیابی رفتار لرزه ای سازه استفاده شده است. نتایج حاصله نشان میدهد که ظرفیت و تقاضای مدلهایی که در آن اثر اندرکنش لحاظ شده است دارای شتاب طیفی (T1,5%)Sa بیشتری نسبت به مدل بدون اندرکنش در سطح فروریزش می باشد.

  کلمات کلیدی: ساختمان های دارای طبقات زیرزمین، نحلیل دینامیکی غیرخطی افزایشی، ظرفیت و تقاضا، آسیب پذیری لرزه ای

  نویسندگان: حامد رحمن شکرگزار (استادیار دانشکده ی فنی و مهندسی، دانشگاه محقق اردبیلی)، سکینه قاضی جهانی (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران سازه، دانشگاه محقق اردبیلی)، احمدعلی خدائی اردبیلی (دانشجوی دکتری مهندسی عمران خاک و پی، دانشگاه صنعتی خواجه نصرالدین طوسی)، امین قنادی اصل (استادیار دانشکده ی فنی و مهندسی، دانشگاه محقق اردبیلی)، مسعود ابی ترابی (استادیار دانشکده ی فنی و مهندسی، دانشگاه محقق اردبیلی)

  محل و سال انتشار: هشتمین کنفرانس ملی سازه و فولاد مرکز همایش های بین المللی هتل المپیک، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: رحمن شکرگزار، حامد؛ قاضی جهانی، سکینه؛ خدائی اردبیلی، احمدعلی؛ قنادی اصل، امین؛ ترابی، مسعود ابی؛ ۱۳۹۶، بررسی عملکرد لرزه ای سازه های دارای طبقات زیرزمین با در نظر گرفتن اثر اندرکنش خاک- فونداسیون – سازه.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” اندرکنش خاک و سازه ” با استفاده از نرم افزار ABAQUS همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی