جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  ارزیابی المان محدود آسیب پذیری لرزه ای لوله مدفون گاز Api5l-Grade B تحت vاثر جابجایی تدریجی گسل معکوس
  102 views   در تاریخ: ۲۵ /دی /۱۳۹۶   توسط: moshaveranomram   دسته: 1396,مقالات,مهندسی زلزله  

  چکیده

  در ایران، همه ساله بواسطه وقوع زمین لرزه و یا سایر سوانح طبیعی، آسیب های جدی به شریان های حیاتی کشور وارد می شود. با توجه به اینکه اکثر این شریان ها در محیط های شهری و پرجمعیت گسترده شده اند، سرویس دهی این سازه ها در حین وقوع زلزله و پس از آن، نقش مهمی را در کاهش خسارات جانی و مالی دارد. قابل ذکر است بخش اعظم شریان های حیاتی را خطوط لوله مدفون تشکیل می دهند که در اثر زلزله به علت گستردگی آن در پهنه های وسیع، تحت پارامتر های مختلف زلزله قرار می گیرد و دچار خسارت های فراوانی می شود. در این مطالعه، رفتار لرزه ای خطوط لوله مدفون API5l-Grade B تحت اثر اعمال تدریجی جابجایی گسل (۰/۱، ۰/۲_۰/۶) در دو زاویه برخورد ۶۰ و ۳۰ درجه مورد بررسی قرار گرفته اند لازم به ذکر است قطر لوله مورد بررسی به تناسب فراوانی استفاده در شبکه توزیع شهری ۸ اینچ انتخاب شد. مطالعات زیادی در خصوص ارزیابی آسیب پذیری لرزه ای خطوط لوله مدفون توسط محققان مختلف انجام شده است که غالبا بصورت دو بعدی و با ساده سازی هایی همراه بوده است و یا مدل سازی تیر بر بستر الاستیک صورت گرفته است که پاسخ های این گونه تحلیل ها محافظه کارانه می باشد. روش انجام پژوهش در این پروژه بر اساس مدلسازی سه بعدی قسمتی از خط لوله مدفون با استفاده از خصوصیات واقعی لوله و خاک به وسیله المان های پوسته ای و حجمی در نرم افزار آباکوس صورت پذیرفته است و رفتار مدل و پاسخ های حداکثر مدل مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج حاکی از آن است لوله مدفون API5l- Grade B تحت اثر زاویه برخورد ۳۰ درجه و جابجایی ۰/۱ متری گسل معکوس، تنش کمتری را نسبت به جابجایی های دیگر گسل معکوس دارد.. همچنین به ازای افزایش مقادیر چسبندگی و زاویه اصطکاکی خاک شاهد افزایش مقادیر تنش و کرنش در محل کمانش موضعی لوله مدفون هستیم. در نهایت پس از بررسی آسیب پذیری لرزه ای مدل های مورد نظر و تحلیل خروجی های مورد نظر، پیشنهاداتی برای پژوهش های آینده تنظیم شده است.

  کلمات کلیدی: شریان های حیاتی، خطوط لوله مدفون، پاسخ لرزه ای خط لوله، بررسی آسیب پذیری لرزه ای، کمانش موضعی لوله

  نویسندگان: حجت سراوانی نیا (کارشناس ارشد زلزله)، امین زاهدی خامنه (عضو هیئت علمی گروه زلزله دانشگاه آزاد)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، معماری و طراحی شهری، دانشگاه کاسم باندیت، بانکوک، تایلند، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: سراوانی نیا، حجت؛ زاهدی خامنه، امین؛ ۱۳۹۶، ارزیابی المان محدود آسیب پذیری لرزه ای لوله مدفون گاز Api5l-Grade B تحت vاثر جابجایی تدریجی گسل معکوس، کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، معماری و طراحی شهری، دانشگاه کاسم باندیت، بانکوک، تایلند.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” لوله ها ” با استفاده از نرم افزار ABAQUS همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی