جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  تاثیر بازشو بر ظرفیت برشی تیرورق های غیرمنشوری با جان موج دار ذوزنقه ای
  93 views   در تاریخ: ۲۵ /دی /۱۳۹۶   توسط: moshaveranomram   دسته: 1396,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  تیرورق ها از جمله اعضای اصلی تشکیل دهنده ی پل ها و سازه های فلزی بوده و شکل آنها معمولا I شکل می باشد. اخیراً به منظور اقتصادی کردن طر ح، استفاده از تیرورق های غیرمنشوری با جان موجدار به جای تیرورق های مرسوم I شکل توصیه می شود. این تیرها به دلیل شکل خاص سطح مقطع و جان در مقایسه با تیرهای مرسوم I شکل دارای مزایایی از قبیل مقاومت برشی بالاتر، حذف سخت کننده ها و … می باشند. آیین نامه های طراحی پل ها و سازه های فولادی، روابطی را جهت طراحی تیرورق های I شکل ار ائه نموده اند که در سطح جهانی مورد استفاده مهندسین سازه قرار می گیرد .در هیچکدام از این آیین نامه ها روابط صریحی به منظور طراحی این نوع تیرورق های غیرمنشوری با جان موجدار ارائه نشده است. از این رو شناسایی رفتار این نوع تیرها از اهمیت خاصی برخوردار است. در این مقاله ظرفیت برشی تیرورق های غیرمنشوری با جان موجدار ذوزنقه ای بررسی شده و تاثیر بازشو بر روی این ظرفیت ارزیابی می شود. برای دستیابی به اهداف تحقیق، تعدادی تیرورق با جان موجدار ذوزنقه ای با تکیه گاههای مفصلی تحت اثر بار گسترده یکنواخت در نرم افزار اجزاء محدود آباکوس مدلسازی شده است. با تحلیل استاتیکی غیر خطی نمونه ها، نمودارهای ظرفیت بار تغییرمکان در وسط دهانه تیرورق ها بدست آمد. با مطالعه پارامتریک مشاهده شد که افزایش زاویه شیب بال مورب و افزایش ضخامت جان، در ظرفیت برشی و نهایی تیر تاثیر قابل توجهی دارند. هم چنین محل قرارگیری بازشو در جان، بر ظرفیت برشی تیرورق ها موثر می باشد. بازشو در نزدیک تکیه گاه ها ظرفیت برشی را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد در حالیکه وجود بازشو در وسط دهانه تاثیر چندانی در ظرفیت برشی ندارد همچنین محل قرارگیری بازشوها تاثیری در سختی نمونه ها ندارد.

  کلمات کلیدی: تیرورق غیرمنشوری، جان موجدار ذوزنقه ای، بازشو، ظرفیت برشی

  نویسندگان: نرگس عیسی زاده فر (هیأت علمی، گروه عمران، دانشکده عمران، موسسه غیرانتفاعی سراج، تبریز، ایران)، توحید قهرمانی (دانشجوی کارشناسی ارشد سازه، گروه عمران، دانشکده عمران، موسسه غیرانتفاعی سراج، تبریز، ایران)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، معماری و طراحی شهری، دانشگاه کاسم باندیت، بانکوک، تایلند، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: عیسی زاده فر، نرگس؛ قهرمانی، توحید؛ ۱۳۹۶، تاثیر بازشو بر ظرفیت برشی تیرورق های غیرمنشوری با جان موج دار ذوزنقه ای، کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، معماری و طراحی شهری، دانشگاه کاسم باندیت، بانکوک، تایلند.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی