جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  مدلسازی ریاضی جریان عبوری توام با رسوب در محیط تراوا توسط MIKE3FM

  چکیده

  طراحی آبگیرهای بستر رودخانه به گونه ای است که بتواند در شرایط حدی نیز که کل بار بستر در طی سیلاب از کف مشبک عبور می کند آبگیری کنند و لذا برای کاهش پدیده گرفتگی غالبا از میله های طولی استفاده می شود. تعبیه و نصب میله ها در محل ورودی کانال انحراف منجر به بروز مشکلاتی از جمله گرفتگی دریچه و … می شود که در پی آن ایده جایگزینی یک محیط تراوا با این سیستم پیشنهاد شده است. هرچند این محیط نیز می تواند با محدودیت هایی همراه باشد اما هزینه کم طراحی و افزایش کارایی این سیستم در بلند مدت؛ تحقیق در این زمینه را ضروری می کند. از طرفی توسعه مدل های عددی و استفاده از نرم افزارهای سه بعدی علاوه بر آنکه تحمیل هزینه های مدل های آزمایشگاهی را ندارد بلکه سرعت نتایج خروجی مدل ها را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. نرم افزار MIKE3FM توانایی مدل سازی پدیده های حاکم بر هیدرودینامیک جریان در کانال ها و سواحل دریا را به صورت سه بعدی داراست. این نرم افزار می تواند اثر نیروی کوریولیس، نیروی باد، اصطکاک بستر و ویسکوزیته را در محاسبات اعمال کند. همچنین نرم افزار مذکور دارای مدول های متفاوتی شامل مدول هیدرودینامیک، مدول انتقال رسوب، مدول انتقال حرارت، ردیابی ذرات و بسیاری از پدیده های زیست محیطی و اکولوژیکی می باشد. هدف از انجام این تحقیق بررسی توانایی مدل عددی MIKE3FM در تخمین و پیش بینی الگوی جریان و انتقال رسوب در کانال ها و رودخانه های دارای آبگیری تحتانی است. در تحقیق حاضر با استفاده از نرم افزار عددی سه بعدی MIKE3FM به بررسی نحوه رسوب گرفتگی و عبور رسوبات از سیستم جدید آبگیر از کف کانال با محیط تراوا در مقیاس آزمایشگاهی پرداخته شده است. به همین منظور نتایج حاصل از نرم افزار MIKE3FM با نتایج آزمایشگاهی مقایسه شده است و با استفاده از پارامترهای آماری مورد ارزیابی قرار گرفته است. در این تحقیق همچنین دانه بندی های متعدد برای محیط متخلخل، رسوبات مختلف و شیب های مختلف، گذردهی کانال انحراف در دبی های مختلف در مدل عددی MIKE3FM مورد بررسی قرار گرفته است. مدل های خروجی حاکی از نزدیکی نتایج مدل نرم افزاری MIKE3FM به مدل آزمایشگاهی داشته و به خروجی های این مدل نرم افزاری در طراحی و شبیه سازی جریان رسوب دار و طراحی سیستم های تراوا می توان اطمینان نمود.

  کلمات کلیدی: مدل ریاضی، جریان رسوب دار، محیط تراوا، شبیه سازی عددی، MIKE3FM

  نویسندگان: محمد میرکی (دانشجوی کارشناسی ارشد آب و سازه های هیدرولیکی، واحد ارسنجان، دانشگاه آزاد اسلامی، ارسنجان، ایران)، محمدرضا نیک منش (عضو هیات علمی گروه عمران، واحد ارسنجان، دانشگاه آزاد اسلامی، ارسنجان، ایران)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، معماری و طراحی شهری، دانشگاه کاسم باندیت، بانکوک، تایلند، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: میرکی، محمد؛ نیک منش، محمدرضا؛ ۱۳۹۶، مدلسازی ریاضی جریان عبوری توام با رسوب در محیط تراوا توسط MIKE3FM، کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، معماری و طراحی شهری، دانشگاه کاسم باندیت، بانکوک، تایلند.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی