جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی مشکلات پژوهش های میدانی زیست مهندسی خاک جهت استفاده های کاربردی در حفاظت سواحل رودخانه ها

  چکیده

  ترکیب خاک و ریشه سبب افزایش مقاومت برشی خاک و پایداری شیب ساحل رودخانه ها میشود. برای پایداری شیب ها استفاده از روشهای سازه ای بیشتر مرسوم است. فرسایش و گسیختگی خاک معمولا در طول نسبتا زیادی از ساحل رودخانه رخ میدهد که حفاظت سازه ای آن بسیار پر هزینه میباشد. از این رو استفاده از روشهای زیستی ضمن سازگاری با محیط زیست وحفظ شرایط اکولوژیکی آبرهه ها سبب پایداری و حفاظت سواحل رودخانه با کمترین هزینه ممکن میشود. برای استفاده های کاربردی از پوششهای گیاهی شناخت خواص مکانیکی و هیدرولوژیکی گیاهان بسیار اهمیت دارد. خواص مکانیکی و هیدرولوژیکی پوششهای گیاهی به گونه گیاهی و شرایط محیطی بستگی دارند. به همین دلیل با استفاده ازپژوهش های میدانی میتوان خواص فنی و مهندسی گونه های گیاهی را به شکل دقیقتری برداشت نمود. اما به دلیل تاثیر عوامل مختلف بر تحقیقات میدانی انجام این گونه پژوهش ها در مقایسه با کارهای آزمایشگاهی سختتر میباشد. با توجه به گسترش استفاده از روشهای زیست مهندسی در پایداری شیبها، در این مطالعه تجربه اجرای یک نمونه طرح پژوهشی زیست مهندسی انجام شده در ساحل رودخانه سیمرهدرمحدوده استان ایلام با هدف استفاده از نتایج آن در دیگر تحقیقات مشابه ارئه شده است. انجام این طرح پژوهشی نشان داد که؛ یافتن مکان مناسب در منطقه مورد نظر برای انجام تحقیق، داشتن تعداد کافی از هر گونه گیاهی هدف در سایت انتخاب شده، در نظر گرفتن زمان مناسب برای شروع و پایان کار، انتخاب روش مناسب حفاری متناسب با اهداف تحقیق، تعیین تعداد و قطر ریشه در افقهای مختلف ترانشه، تهیه نمونه ریشه جهت انجام آزمایش تعیین مقاومت کششی، نگهداری مناسب از ریشه ها تا زمان انجام آزمایش، یافتن دستگاه مناسب تست کشش و تعیین فک مناسب از مهمترین مشکلات طرح های زیست مهندسی خاک میباشند.

  کلمات کلیدی: زیست مهندسی خاک، مکانیک خاک، ژئوتکنیک، رودخانه، شیب، پایداری، ریشه

  نویسندگان: علیرضا حسینی (استادیار گروه مهندسی آب دانشگاه ایلام)، محمود شفاعی بجستان (استاد دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز)

  محل و سال انتشار: نشریه علمی پژوهش های تجربی در مهندسی عمران، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی، (۱۳۹۵)

  نحوه استناد: حسینی، علیرضا؛ شفاعی بجستان، محمود؛ ۱۳۹۵، بررسی مشکلات پژوهش های میدانی زیست مهندسی خاک جهت استفاده های کاربردی در حفاظت سواحل رودخانه ها، نشریه علمی پژوهش های تجربی در مهندسی عمران، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی