جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  تحلیل دینامیکی افزایشی قاب های مهاربندی شده هم مرکز تحت زلزله های حوزه نزدیک

  چکیده

  زلزله‌های حوزه نزدیک منجر به ایجاد خرابی‌های قابل توجه در سازه‌های گوناگون در دهه‌های اخیر شده‌اند و در نتیجه ضوابط آیین‌نامه‌های طراحی لرزه‌ای در رابطه با این مسئله تغییرات عمده‌ای یافته است. در این میان آیین‌نامه‌ی طراحی لرزه‌ای کشور ایران (استاندارد ۲۸۰۰) ضوابط ویژه‌ای برای زلزله‌های حوزه نزدیک پیش‌بینی ننموده است. در این مقاله رفتار لرزه‌ای ‌قاب‌های مهاربندی شده فولادی که بر اساس آیین‌نامه‌های طراحی لرزه‌ای مختلف، شامل ویرایش‌های اول، دوم و سوم آیین‌نامه طرح لرزه‌ای ایران (استاندارد ۲۸۰۰)، ضوابط طراحی لرزه‌ای UBC-97 و الزامات طراحی لرزه‌ای آیین‌نامه AISC-ASD89 طراحی شده‌اند، به صورت مقایسه ای مورد مطالعه قرار گرفته ‌است. ‌قاب‌های با ارتفاع و نوع مهاربندی متفاوت با استفاده از تحلیل دینامیکی افزایشی تحت زلزله‌های حوزه نزدیک آنالیز شده‌اند. تحلیل دینامیکی افزایشی (IDA) یک روش جدید و نوظهور در تحلیل سازه‌ها است که با استفاده از رکوردهای متعدد زلزله مقیاس شده و یک سری تحلیل‌های دینامیکی غیرخطی منجر به تخمین و ارزیابی ظرفیت لرزه‌ای، حدود پایداری و تقاضای لرزه‌ای سازه‌ها ‌می‌گردد. نتایج حاصل از این تحقیق بیانگر آن است که ‌قاب‌های طراحی شده بر اساس ضوابط لرزه‌ای حوزه نزدیک UBC-97 عملکرد بهتری تحت زلزله‌های حوزه نزدیک در مقایسه با دیگر ‌قاب‌ها دارند و ضوابط ویرایش سوم استاندارد ۲۸۰۰ برای تامین ایمنی سازه‌ها، بخصوص سازه‌های بلند متربه‌تر، در برابر زلزله‌های حوزه نزدیک نیازمند بازنگری می‌باشد.

  کلمات کلیدی: تحلیل دینامیکی افزایشی، سطح عملکرد، بهره برداری بی وقفه (IO)، آستانه فروریزش(CP)

  نویسندگان: اسماء سیستانی (کارشناس ارشد سازه، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی)، بهروز عسگریان (استاد دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی)، علی جلائی فر (دانش آموخته دکتری سازه، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی)

  محل و سال انتشار: مجله علمی پژوهشی عمران مدرس، (۱۳۹۵)

  نحوه استناد: سیستانی، اسماء؛ عسگریان، بهروز؛ جلائی فر، علی؛ ۱۳۹۵، تحلیل دینامیکی افزایشی قاب های مهاربندی شده هم مرکز تحت زلزله های حوزه نزدیک، مجله علمی پژوهشی عمران مدرس.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” انواع مهاربندها ” همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل  مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی