جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  نقش فیلر و تأثیر مشخصات هندسی آن در خصوصیات مخلوط آسفالت ماستیک
  150 views   در تاریخ: ۰۸ /آذر /۱۳۹۶   توسط: moshaveranomram   دسته: مقالات,مهندسی حمل و نقل  

  چکیده

  امروزه به دلیل رشد جمعیت و بالطبع رشد ترافیک از یک طرف و افزایش هزینه های بهره برداری و نگهداری از راه ها از طرف دیگر انجام مطالعات و تحقیقات در جهت یافتن راه حل هایی به منظور افزایش عمر رویه های آسفالتی، اجرای رویه های مقاوم در برابر ترافیک زیاد و بارهای محوری سنگین و به خصوص تغییرات دما و فراهم نمودن رویه های ایمن برای تردد وسایل نقلیه را ضروری می نماید. نقش فیلر در مخلوط های آسفالت ماستیک به دلیل دارا بودن سهم قابل توجهی از کل مخلوط که حدود ۲۰ درصد و یا بیشتر را شامل می گردد شاخص تر و تعیین کننده تر می باشد و بسته به مقدار و نوع فیلر مورد استفاده، توان باربری و مقاومت مکانیکی آسفالت ماستیک و همچنین مشخصات روانی و شکل پذیری آن به خصوص شرایط بارگذاری سنگین و دمای محیطی بالا تحت تاثیر قابل توجه می باشد. در مخلوط های آسفالتی متداول منحنی دانه بندی مصالح سنگی درشت دانه و ریزدانه به نحوی تنظیم و کنترل میگردد که حداکثر تراکم مصالح سنگی به دست آمده و در این موارد دانه بندی مصالح فیلر و موادی که از الک نمره ۲۰۰رد شده باشند کنترل نمی گردد. در مخلوط آسفالت ماستیک دانه بندی مصالح سنگی برای رسیدن به حداکثر تراکم تنظیم نمی شود بلکه با توجه به درصد فیلر و قیر منحنی دانه بندی مصالح سنگی برای رسیدن به حداکثر تراکم مورد نیاز تنظیم می شود. مکانیزم تئوری فیلر فرض می کند که ذرات فیلر برای پرکردن فضای خالی بین مصالح سنگی برای رسیدن به حداکثر تراکم بکار گرفته می شود. همچنین ذرات فیلر با پرکردن فضاهای خالی، نقاط تماس سنگدانه ها به یکدیگر را افزایش داده و بدین طریق مقاومت و توان باربری مخلوط آسفالتی را افزایش می دهد. تاثیر مشخصات هندسی و گوشه دار بودن مصالح سنگی درشت دانه بر رفتار و مشخصات مکانیکی مخلوط های آسفالتی توسط محققین زیادی طی دهه های گذشته مورد مطالعه و تاکید قرار گرفته است. در حالی که نامنظمی هندسی مصالح سنگی درشت دانه مستقیما بر توان باربری مخلوط تاثیر می گذارد مخشصات هندسی فیلر به طور غیرمستقیم و از طریق تغییر مشخصات قیر و ایجاد ملات قیر فیلر بر رفتار مخلوط های آسفالتی تاثیر می گذارد. بر اساس این تحقیق در مخلوط آسفالت ماستیک مصالح سنگی درون یک ملات ماستیک مستغرق گردیده و عامل اتصال آنها به یکدیگر ملات قیر و فیلر و یا ملات ماستیک میباش. بدین دلیل است که مصالح سنگی در مخلوط های آسفالت ماستیک گرچه دارای اهمیت می باشند ولی از رتبه دوم برخوردار بوده و نقش اول در تعیین مشخصات مکانیکی و رفتاری این نوع مخلوط ها را مشخصات فنی ملات قیر و فیلر به عهده دارد.

  کلمات کلیدی: مخلوط آسفالتی، آسفالت ماستیک، فضای خالی، فیلر

  نویسندگان: سعید حسینی عچرشی (کارشناس ارشد مهندسی عمران، دانشگاه شهید چمران اهواز)

  محل و سال انتشار: رویکردهای پژوهشی در مهندسی عمران و معماری، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: حسینی عچرشی، سعید؛ ۱۳۹۶، ارائه‌ی روش طراحی اتصال شمع فلزی به کوله‌ی بتن‌آرمه‌ی پل‌های یک‌پارچه براساس ظرفیت خمشی شمع فلزی، رویکردهای پژوهشی در مهندسی عمران و معماری.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی