جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  تحلیل عددی سه بعدی اندرکنش تونل های دو قلو در حفاری به روش NATM (مطالعه موردی؛ تونل بزرگراه حکیم)

  چکیده

  امروزه امروزه نیاز به طراحی و ساخت تونل های شهری به منظور حمل و نقل فراگیر شده است. یکی از انواع این تونل ها، دوقلو (Twin Tunnel) می باشد که بر کرنش تونل ها به ازای فواصل مختلف، یکی از چالش های پیش روی طراحان می باشد. تونل دوقلوی بزرگراه حکیم در تهران به روش NATM حفاری گردیده است. در این مقاله، مدلسازی سه بعدی با استفاده از نرم افزار PLAXIS 3D Tunnel برای تونل های کم عمق (عمق برابر عرض تونل) انجام شده است و چهار مدل که در آنها، فاصله ی میان دو تونل ۰٫۵، ۱، ۱٫۵ و ۲ برابر قطر (عرض) تونل است، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته اند. در مدلسازی، کلیه ی مراحل اجرایی دیده شده و حفاری به صورت مرحله ای انجام شده است تا اثرات سه بعدی نیز در نتایج نمایان باشند. تاریخچه ی جابجایی ها و همچنین تنش های خاک در نقاط مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج تحقیق نشان می دهد جابه جایی کف دو تونل متاثر از فاصله ی دو تونل نمی باشد. با افزایش فاصله ای تونل ها از ۱٫۵ برابر قطر (عرض) تونل، حفاری تونل دوم تاثیری بر جابه جایی های تاج تونل اول نداشته است. و حفاری تونل دوم باعث اضافه تنش در نقطه ی وسط پیلار میانی شده است که حتی در فاصله ی ۲ برابر قطر (عرض) تونل نیز افزایش تنش رخ داده است.

  کلمات کلیدی: تونل دوقلو، NATM، اندرکنش، PLAXIS 3D Tunnel

  نویسندگان: مجتبی یزد پور (دانشجو کارشناسی ارشد، دانشگاه شاهرود)، رضا نادری (استادیار دانشکده ی مهندسی عمران، دانشگاه شاهرود)، میثم جلالی (استادیار گروه مهندسی عمران، دانشگاه دامغان)

  محل و سال انتشار: نهمین کنگره ملی  مهندسی عمران دانشگاه فردوسی مشهد، (۱۳۹۵)

  نحوه استناد: یزد پور، مجتبی؛ نادری، رضا؛ جلالی، میثم؛ ۱۳۹۵، تحلیل عددی سه بعدی اندرکنش تونل های دو قلو در حفاری به روش NATM (مطالعه موردی؛ تونل بزرگراه حکیم)، نهمین کنگره ملی  مهندسی عمران دانشگاه فردوسی مشهد.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر می باشد؛ در صورت استفاده از آن، مشخصات صاحب اثر جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” انواع تونل ها با استفاده از نرم افزار PLAXIS 3D همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی