جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  تعیین فاصله ی امن انفجار برای سازه های بتن مسلح طراحی لرزه ای شده با ارتفاع های مختلف
  400 views   در تاریخ: ۱۰ /اسفند /۱۳۹۵   توسط: moshaveranomram   دسته: مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  از آنجا که ایران آیین نامه ی جامعی در زمینه ی سازه های مقاوم در برابر انفجار ندارد، در این تحقیق بررسی می شود که سازه هایی که با آیین نامه ی ۲۰۰۸ ایران طراحی می گردند، تا چه مقدار قادر به تحمل بار انفجار هستند و این مقدار معادل TNT بایستی در چه فاصله ای از سازه قرار گرفته باشد تا سازه سطح عملکرد مورد نظر را ارضا کند. روش کار به این صورت بوده است که سازه ی مورد نظر با چند نوع سیستم سازه ای و چندین طبقه ی متفاوت با استفاده از نرم افزار ETABS تحت بار زلزله طراحی شده است. از ۴ نوع خاک استاندارد ۲۰۰۸، دو نوع ۲ و ۳ لحاظ شده است. از ۴ منطقه ی لرزه ای استاندارد نیز، ۲ منطقه ی ای (خطر لرزه خیزی بسیار زیاد و زیاد) لحاظ شده است. از طرفی، سازه با ۲ ارتفاع مختلف شامل تعداد طبقات ۳ و ۵ بررسی شده است. بار زلزله به روش استاتیکی معادل محاسبه شده است. با توجه به مقدار حالت های فوق الذکر، تعداد طراحی های سازه به روش مقاومت نهایی و تحلیل استاتیکی ۸ حالت بوده است. برای بررسی طرح های مذکور در مقابل انفجار، ۴ مقدار وزن TNT در نظر گرفته شد (۱۰۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۵۰۰۰ کیلوگرم). سپس هر یک از ۸ سازه ی مورد نظر، در مقابل هر مقدار ماده ی منفجره، به ازای فواصل مختلف ماده ی منفجره از سازه، تحلیل دینامیکی غیر خطی شد که این تحلیل ها توسط نرم افزار Perform-3D انجام گرفت؛ و پاسخ سازه با معیار پذیرش مربوط به سطح عملکرد آستانه فروریزش (cp)، مقایسه شد. در ادامه فاصله ی ماده ی منفجره آنقدر افزایش داده شد تا پاسخ سازه، کمتر از معیارهای پذیرش و نزدیک به آن گردد. نتیجه ی نهایی این بوده است که سازه ی n طبقه ی طراحی شده ی لرزه ای برای منطقه ی خطر a و نوع خاک b، می تواند انفجار حاصل از x مقدارTNT را در فاصله d متری برای تامین سطح عملکرد cp تحمل کند.

  کلمات کلیدی: انفجار، مقاومت نهایی، سطح عملکرد cp، فاصله ی ماده منفجره، ارتفاع سازه

  نویسندگان: سهیل پرتویان (دانشجوی کارشناسی ارشد عمران گرایش سازه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه، ایران)، قاسم دهقانی اشکذری (دکتری تخصصی سازه های امن، عضو هیئت علمی دانشگاه مالک اشتر، ایران)

  محل و سال انتشار: کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران، (۱۳۹۵)

  نحوه استناد: پرتویان، سهیل؛ دهقانی اشکذری، قاسم؛ ۱۳۹۵، تعیین فاصله ی امن انفجار برای سازه های بتن مسلح طراحی لرزه ای شده با ارتفاع های مختلف، کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

   

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” انواع سازه های بتنی و فولادی ” با استفاده از نرم افزار ETABS همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵   ***   ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی