جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  ارزیابی پاسخ لرزه ای دیوارهای پیش ساخته بتنی با عملکرد گهواره ای مجهز به میراگرهای برشی
  411 views   در تاریخ: ۰۸ /اسفند /۱۳۹۵   توسط: moshaveranomram   دسته: مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  امروزه دیوارهای سازه ای به دلیل عملکرد قابل قبولی که در زمینه ی تأمین ایمنی جانی و پیشگیری از خرابی سازه تحت زمین لرزه ه ای گذشته از خود نشان داده اند به یکی از سیستم های باربر جانبی متداول به خصوص در نواحی با لرزه خیزی بالا تبدیل شده اند. از سویی استفاده از سازه های پیش ساخته ی بتنی در سال های اخیر به سبب مزایایی چون کیفیت بالای ساخت، سرعت بالای اجرا، صرفه جویی های اقتصادی و پتانسیل هایی که برای اتوماتیک سازی روند ساخت و ساز در خود دارند، به عنوان گزین های مناسب چه در نواحی لرزه ای و چه در نواحی غیرلرزه ای تبدیل شده است. تلاش های محققین در این زمینه در سال های اخیر، منجر به توسعه ی نوع جدیدی از دیوارهای پیش ساخته بتنی شده است که در ساختار خود از عملکرد گهواره ای برای تأمین قابلیت خودمرکزی استفاده می کنند که به سیستم کمک میکند علاوه بر قابلیت بالا در جذب انرژی، تغییرمکان ماندگاری برابر با صفر (یا بسیار ناچیز) در انتهای بارگذاری داشته باشد. سیستم دیوار پیش ساخته با عملکرد گه وارهای شامل پانل های پیش ساخته ی بتنی است که بدون هر گونه اتصال تر یا خشک روی یکدیگر قرار میگیرند و از طریق یک یا چند کابل پیش تنیده به فونداسیون متصل می شوند. در چنین ساختاری دیوار قادر خواهد بود تحت بارگذاری جانبی آزادانه از روی پی بلند شده و حرکت گهواره ای داشته باشد. در این میان فیوزهای استهلاک انرژی به کار گرفته شده، انرژی وارد بر سیستم را از طریق تغییرشکل های پلاستیک جذب خواهند کرد. هر المانی با قابلیت جذب انرژی می تواند به عنوان فیوز در ساختار سیستم گهواره ای به کار گرفته شود. هدف اصلی از انجام این پژوهش، ارزیابی رفتار لرزه ای سیستم دیوارهای پیش ساخته با عملکرد گهواره ای است که به فیوزهای برش اُ-شکل مورد تحلیل OpenSees مجهز شده اند. به همین منظور یک دیوار پیشساخته با عملکرد گهواره ای در نرم افزار دینامیکی تاریخچه ی زمانی قرار گرفته است. شتاب نگاشت های به کار گرفته شده در این مطالعه شامل زمین لرزه های و بزرگترین زمین DBE ، می شوند که هر کدام به دو سطح زمین لرزه ی سطح طراحی Chichi و Northridge ،kobe مقیاس شده اند. نتایج تحلیل ها بیانگر عملکرد مطلوب لرزه ای این سیستم ها حتی به ،MCE ، لرزهی در نظر گرفته شده است. تغییرمکان جانبی نسبی ماندگار در انتهای بارگذاری در تمام نمونه ها بسیار MCE ازای زمین لرزه های با سطح ناچیز (محدود به صفر) است که نشان از قابلیت خودمرکزی سیستم دارد.

  کلمات کلیدی: سازه های پیش تنیده، دیوارهای پیش ساخته، مرکزگرایی، میراگرهای برشی، تحلیل تاریخچه زمانی، کابل پس کشیده

  نویسندگان: زهرا قاسمی (کارشناس ارشد مهندسی سازه، دانشگاه صنعتی ارومیه، ارومیه)، حسن امیرذهنی (کارشناس ارشد مهندسی سازه، دانشگاه صنعتی ارومیه، ارومیه)، جواد مکاری رحمدل (استادیار، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی ارومیه، ارومیه)، عرفان شافعی (استادیار، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی ارومیه، ارومیه)، سالارخورشیدی (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی سازه، دانشگاه صنعتی ارومیه، ارومیه)

  محل و سال انتشار: کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران، (۱۳۹۵)

  نحوه استناد: قاسمی، زهرا؛ امیرذهنی، حسن؛ مکاری رحمدل، جواد؛ شافعی، عرفان؛ خورشیدی، سالار؛ ۱۳۹۵، ارزیابی پاسخ لرزه ای دیوارهای پیش ساخته بتنی با عملکرد گهواره ای مجهز به میراگرهای برشی، کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

   

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” انواع میراگرها ” با استفاده از نرم افزار OpenSees همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵   ***   ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی