جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  مقایسه طراحی پل ها به روش های نیرو و تغییرمکان بر اساس آیین نامه آشتو
  22 views   در تاریخ: ۲۸ /آبان /۱۳۹۷   توسط: moshaveranomram   دسته: 1397,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  تغییر روش های طراحی سازه در دوران مختلف با پیشرفت علم مهندسی و دقّت آیین نامه ها با وقوع حوادث طبیعی در طول تاریخ باعث شده تا کیفیّت ساخت سازه و بهره برداری را تحت تاثیر قرار دهد و رفته رفته این روش های طراحی و تحلیلی و آیین نامه ها بین طراحان سازه جا افتاده و با رفع نقص، جامع و کاملتر شوند. در همین راستا پل ها به عنوان یکی ازمهمترین و آسیب پذیرترین وگران ترین سازه ها در شریان های حیاتی کشورها با پیشرفت علم مهندسی عمران رفته رفته براساس ضوابط آیین نامه های موجود و روش های طراحی و تحلیلی ساخته می شوند. این که کدام روش طراحی و تحلیل و کدام آیین نامه طراح را به اهداف طراحی می رساند موضوع مطالعه حاضر است. در این راستا دو نمونه پل در کیلومتر های ۳۷ و ۴۵ جاده هراز از آمل به تهران با عرشه دو عنصری با تعداد دهانه های یک و هفت و نوع تیر پیش ساخته در ۱۲ حالت مختلف با استفاده از بسته نرم افزاری CSI Bridge به صورت سه بعدی شبیه سازی شدند. هدف از شبیه سازی این ۱۲ حالت، بررسی پاسخ پل های بتنی با استفاده از روش های نیرو و تغییرمکان در برابر حرکات زمین متناظر با شتاب مبنای طرح متوسط، زیاد و خیلی زیاد می باشند. در این راستا دو نوع تحلیل (روش های نیرو و تغییر مکان) و سه شتاب مبنای طرح (شتاب مبنای طرح خیلی زیاد، زیاد و متوسط) برای دو پل اشاره شده در نظر گرفته شدند. در نهایت پس از تجزیه و تحلیل، خروجی هایی نظیر مقادیر تغییرمکان، نیروی برشی و لنگر خمشی در طول پل تعیین شدند. نتایج حاصل نشان داد که برای پل ۱ دهانه در تمامی حالت ها هنگامیکه از روش نیرو برای شبیه سازی مدل ها استفاده می شود، میزان بیشینه تغییرمکان ایجاد شده بمراتب بیشتر از مقدار متناظر در روش تغییر مکان شده است. بطوریکه به عنوان مثال بیشینه تغییرمکان در شتاب مبنای طرح با خطر نسبی متوسط در تحلیل به روش نیرو حدودا به میزان ۱٫۸۷ برابر بیشتر از تحلیل به روش تغییرمکان شده است. همچنین برای پل ۷ دهانه در تمامی حالت های اعمال شتاب مبنای طرح با خطر نسبی خیلی زیاد، زیاد و متوسط، میزان تغییرمکان ها در روش نیرو از میزان تغییرمکان ها در روش تغییرمکان همانند پل ۱ دهانه بیشتر شده است. بطوریکه به عنوان مثال بیشینه تغییرمکان در شتاب مبنای طرح با خطر نسبی متوسط در تحلیل به روش نیرو حدوداً به میزان ۱ برابر بیشتر از تحلیل به روش تغییرمکان شده است. از این موضوع می توان به این نتیجه دست یافت که در روش تغییرمکان، ظرفیت بیشتری از سازه استفاده شده و در نتیجه تغییرمکان کمتری ایجاد می شود. از این رو با توجه به نتایج بدست آمده، در طراحی لرزه ای نیرویی پل ها، اهمیت تغییرشکل به جای مقاومت در ارزیابی لرزه ای عملکرد پل ها بیشتر می باشد. بطوریکه مقادیر جابجایی ایجاد شده در روش نیرو در تمامی حالت ها بیشتر از مقادیر متناظر با روش تغییرمکان می باشد

  کلمات کلیدی: الیاف پلی پروپیلن، بتن ناتراوا، خاکستر شلتوک پوسته برنج، خواص مهندسی

  نویسندگان: ایرج انصاری شیخ محله (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران سازه، موسسه آموزش عالی پردیسان، فریدون کنار، ایران)، حسین پهلوان (استادیار گروه مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی شاهرود، شاهرود، ایران)، علی ناصری (دانشجوی دکتری عمران سازه، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، ایران)

  محل و سال انتشار: کنفرانس ملی تحقیقات بنیادین در عمران، معماری و شهرسازی، تهران، (۱۳۹۷)

  نحوه استناد: انصاری شیخ محله، ایرج؛ پهلوان، حسین؛ ناصری، علی؛ ۱۳۹۷، مقایسه طراحی پل ها به روش های نیرو و تغییرمکان بر اساس آیین نامه آشتو، کنفرانس ملی تحقیقات بنیادین در عمران، معماری و شهرسازی، تهران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی