جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  مقایسه اثر میراگرهای آلیاژی حافظه دار شکلی بر رفتار لرزه ای قاب های فولادی دارای مهاربندی زانو یی یک طرفه و دوطرفه
  26 views   در تاریخ: ۲۶ /مهر /۱۳۹۷   توسط: moshaveranomram   دسته: 1397,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  سیستم مهاربندهای زانویی نوع جدیدی از قابهای مهاربند شده می باشند که در آن، مهاربندها سختی سازه و المان های زانویی با جذب انرژی طی تسلیم خمشی یا برشی همانند یک فیوز، شکل پذیری سازه را تأمین می کنند در سیستم قاب با مهاربند زانویی، برای اطمینان از شکل پذیری لازم، به جای اتصال برشی از یک عضو سازه ای ثانویه (عضو زانویی)، استفاده می شود. در عین حال وجود مهاربند قطری، سبب ایجاد سختی جانبی قابل توجهی می شود. با تشکیل مفصل های پلاستیک در عضو زانویی، قسمت های اصلی سازه ایمن و سالم باقی می ماند. در این حالت اصلاح و ترمیم سازه، به آسانی و با تعویض عضو زانویی صورت می گیرد. علی رغم مزایای فوق عیب بزرگ این سیستم ها رفتار هیسترزیس آن بوده که دارای منحنی هیسترزیس نامتقارن می باشند. از طرفی آلیاژهای حافظه دار شکلی مصالح جدیدی هستند که در چند دهه اخیر کاربردهای مختلفی در زمینه های علوم و مهندسی پیدا کرده اند. این مواد از آلیاژهای فلزی هستند که قادرند تغییر شکل و کرنش های دائمی که بر آن ها اعمال می شود را بازیابی نموده و در نهایت، به شکل اولیه ی خود، بازگردند. به منظور بهبود رفتار هیسترزیس مهاربندهای زانویی از آلیاژهای حافظه دار شکلی (SMAs) استفاده گردید. هدف از این تحقیق بررسی اثر استفاده از این نوع آلیاژها در رفتار لرزه ای قابهای فولادی مجهز به مهاربندی زانویی است. بدین منظور یک قاب یک دهنه یک طبقه به صورت مهاربندی زانویی یکطرفه و دوطرفه مدل شده و با استفاده از تحلیل استاتیکی غیر خطی، استاتیکی تاریخچه زمانی و دینامیکی مورد بررسی قرار گرفت. در گام بعد به قاب مورد نظر آلیاژ حافظه دار شکلی اضافه شده و تحلیل های مذکور مجددا” انجام گرفته و نتایج با هم مقایسه گردید نتایج تحقیق نشان داد که استفاده از میراگرهای SMA باعث کاهش جابجایی و افزایش ظرفیت باربری سازه میشود. همچنین مقدار تاثیر این نوع میراگرها در قاب های دارای مهاربندی یک طرفه بیشتر از قابهای دارای مهاربندی دو طرفه بود.

  کلمات کلیدی: مهاربند زانویی، آلیاژ حافظه دار شکلی (SMA)، تحلیل تاریخچه زمانی دینامیکی، تحلیل تاریخچه زمانی استاتیکی، پوش آور

  نویسندگان: علی قمری، عباس اکبرپور، میثم دریکوند

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران، دانشگاه تهران، (۱۳۹۷)

  نحوه استناد: قمری، علی؛ اکبرپور، عباس؛ دریکوند، میثم؛ ۱۳۹۷، مقایسه اثر میراگرهای آلیاژی حافظه دار شکلی بر رفتار لرزه ای قاب های فولادی دارای مهاربندی زانو یی یک طرفه و دوطرفه، کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران، دانشگاه تهران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی