جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  مدلسازی اثر صفحات مستغرق تخت و شکسته، بر کنترل فرسایش ساحل خارجی آبگیر رودخانه با استفاده از نرم افزار FLOW-3D (مطالعه موردی: آبگیر شهید اسکندری، رودخانه مارون)

  چکیده

  کنترل و جلوگیری از فرسایش پذیری در قوس خارجی و رسوبگذاری در قوس داخلی رودخانه ها همواره یکی از مهمترین مسائلی است که مهندسین عمران (مهندسی آب) با آن مواجه هستند. این مسئله همواره جهت دست یابی به ظرفیت حداکثری (دبی بیشینه)، نگهداری رودخانه و کانال در یک عمق معین جریان، بهبود و اصلاح رژیم رودخانه ها و همچنین جلوگیری از فرسایش سواحل مورد توجه می باشد. استفاده از صفحات مستغرق به شکل کنونی جهت کنترل فرسایش قوس خارجی توجه بسیاری از محققین داخلی و خارجی را به خود معطوف داشته است. مشکل کلی همواره در پیچ رودخانه ها، تغییر پروفیل عرضی سرعت جریان است که تحت تاثیر دبی رودخانه و شرایط کانال، موجب فرسایش قوس خارجی رودخانه می شود و وقتی که جریان آب به محدوده پیچ نزدیک می شود، در قوس خارجی رودخانه نیروی گریز از مرکز موجب یک جریان عرضی شده به طوری که با غیر یکنواختی در پروفیل قائم سرعت ترکیب و حداکثر سرعت جریان سطحی به طرف خارج و حداقل سرعت جریان در نزدیکی بستر به طرف داخل پیچ عمل می کند. این افزایش سرعت در ساحل خارجی باعث بالا رفتن تنش برشی و در نتیجه افزایش فرسایش ساحل می گردد. نتیجه این تغییرات، تقویت جدی چرخش عرضی (حرکت مارپیچی یا حلزونی) جریانات ثانویه در طول مسیر جریان است. این صفحات با تولید جریان چرخش ثانویه در جریان، مقدار و جهت تنش برشی بستر را تغییر داده و باعث بالا آمدگی بستر در محدوده صفحات و فرو افتادگی بستر در مجاورت صفحات و به طور کلی از فرسایش ساحل خارجی جلوگیری می نماید. در این پژوهش با انتخاب و مدلسازی هندسه کانال (آبگیر) قوسی شکل شهید اسکندری شهرستان بهبهان، منشعبه از رودخانه مارون و همچنین استفاده از داده های سرعت و عمق جریان (داده ها توسط محقق در محل کانال و به صورت فیزیکی برداشت گردیده است.) و شبیه سازی کانال در حالت قبل و بعد از نصب صفحات مستغرق در در نرم افزار FLOW-3D انجام و نتایج سرعت و انرژی جریان در هر دو حالت مقایسه گردیده است. کلیه شبیه سازی ها در حالت بعد از نصب صفحات مستغرق نیز با ۴ آرایش مختلف از صفحات مستغرق با یکدیگر مقایسه گردیده تا بهترین حالت کاهش انرژی جریان در این شبیه سازی مشخص گردد که نهایتا مشاهده گردید بهترین میزان کاهش انرژی جریان در این شبیه سازی ها به ترتیب متعلق به نمونه اول (صفحات ۲ ردیفه موازی با زاویه ۲۰ درجه و شکل تخت) و نمونه دوم (صفحات ۲ ردیفه موازی با زاویه ۲۰ درجه و شکل غیر تخت)و نمونه سوم (صفحات ۲ ردیفه موازی با زاویه ۳۰ درجه و شکل تخت) و نمونه چهارم (صفحات ۲ ردیفه غیر موازی با زاویه ۲۰ درجه و شکل تخت) می باشد.

  کلمات کلیدی: صفحات مستغرق، مدل نرم افزاری، صفحات زاویه دار، صفحات انحنا دار، آبگیر، رسوبگذاری، فرسایش

  نویسندگان: امیر محسن خادم آستانه (کارشناس ارشد مهندسی عمران (مهندسی آب) دانشگاه سیستان و بلوچستان)، محمد رضا مقدم(کارشناس ارشد دانشگاه سیستان و بلوچستان)، غلام رضا سپهری راد (کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان)، داوود صفایی کشتگر (کارشناس مهندسی عمران دانشگاه سیستان و بلوچستان)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران تهران، (۱۳۹۷)

  نحوه استناد: خادم آستانه، امیر محسن؛ مقدم، محمد رضا؛ سپهری راد، غلام رضا؛ صفایی کشتگر، داوود؛ ۱۳۹۷، کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران تهران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی در ” تحقیقات آزمایشگاهی و پروژه های اجرایی مرتبط با مهندسی عمران (بتن، خاک، راه، هیدرولیک و …) ” با استفاده از تجهیزات مدرن آزمایشگاهی

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی