جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  رفتار استاتیکی و دینامکی یک بنای تاریخی (سردر مسجد جامع یزد): ارزیابی آسیب از طریق مدل سازی عددی
  4 views   در تاریخ: ۰۶ /خرداد /۱۳۹۸   توسط: moshaveranomram   دسته: 1398,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  در این مقاله رفتار استاتیکی و دینامیکی سر در مسجد جامع یزد مورد بررسی قرار گرفته است. در این تحقیق از نرم افزار آباکوس و تکنیک مدل سازی ماکرو برای مدل سازی سردر ورودی مسجد جامع یزد استفاده شده است. برای مدل سازی، رفتار غیر خطی مصالح و همچنین رفتار غیر خطی هندسی برای سازه در نظر گرفته شده است. روش انجام تحقیق به این صورت است که در ابتدا هندسه بنا در نرم افزار اتوکد ترسیم گردید و سپس با تغییر پسوند فایل آن در نرم افزار سالید ورکس وارد نرم افزار آباکوس گردید. برای تعریف خصوصیات مادهای بنا به دلیل شباهت رفتار ماده مصالح بنایی و ماده بتن از ماده بتن موجود در نرم افزار استفاده گردید. معیار پلاستیسیته بتن آسیب دیده در نرم افزار آباکوس که یکی از معیارهای مدل سازی بتن میباشد و برای مدل سازی سایر مواد ترد و شکننده مانند مصالح بنایی و سرامیک نیز به کار میرود برای در نظر گرفتن رفتار غیر خطی مصالح در نظر گرفته شد. برای صحت سنجی مدل در نظر گرفته شده در ابتدا یک دیوار مصالح بنایی که نتایج آزمایشگاهی آن در دسترس میباشد در نرم افزار آباکوس مدل سازی شد و پس از اطمینان از قابلیت مدل پیشنهادی، بنای سر در مسجد جامع یزد شبیه سازی شد. سازه تحت آنالیزهای مختلف از جمله آنالیز مودال، آنالیز تحت بار ثقلی و آناالیز تحت بار چرخهای قرار گرفت و میزان تنش و تغییر شکلهای موجود در آن به دست آمد. نتایج آنالیز نشان داد که بنا در برابر بارهای ثقلی مقاومت خوبی از خود نشان میدهد و در برابر بارهای چرخه – ای بزرگ آسیب های قابل توجهی را تجربه خواهد کرد. نتایج این تحقیق شناخت بهتری از رفتار سازهای این بنای تاریخی ارائه داده و میتواند برای سایر بناهای با ارزش میراث فرهنگی ایران به کار برده شود.

  کلمات کلیدی: مسجد جامع یزد، سردر، مصالح بنایی، آباکوس، مدل سازی عددی، اجزاء محدود غیر خطیی، پلاستیسییته بتن آسیب دیده، رفتار غیر خطی، کالیبراسیون، بنای تاریخی، تاق ساسانی، مطالعه آزمایشگاهی

  نویسندگان: امیرحسین کریمی (دکتری مهندسی عمران سازه، دانشکده عمران، دانشگاه سمنان، ایران)، بابک انتظاری (دانشجوی کارشناسی ارشد معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر، ایران)، محمد یکرنگ نیا (استادیار، دانشکده عمران، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، تهران، ایران)

  محل و سال انتشار: ششمین کنفرانس ملی و پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری، (۱۳۹۸)

  نحوه استناد: کریمی، امیرحسین؛ انتظاری، بابک؛ یکرنگ نیا،محمد؛ ۱۳۹۸؛ رفتار استاتیکی و دینامکی یک بنای تاریخی (سردر مسجد جامع یزد): ارزیابی آسیب از طریق مدل سازی عددی، ششمین کنفرانس ملی و پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]  

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی