جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  تهیه منحنی شکنندگی ساختمان ۶ طبقه قاب خمشی بتن آرمه نامنظم در پلان و تعیین توزیع مناسب میرایی با حضور میراگرهای ویسکوز تحت اثر تحلیل دینامیکی فزاینده
  141 views   در تاریخ: ۲۶ /دی /۱۳۹۶   توسط: moshaveranomram   دسته: 1396,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  امروزه ارزیابی عملکرد سازه ها در برابر زلزله مورد توجه بسیاری از پژوهشگران در نقاط مختلف جهان قرار گرفته است. یکی از ابزارهای کلیدی و دقیق در تعیین ارزیابی آسیب پذیری لرزه ای سازه ها، توابع شکنندگی است که احتمال فراگذشت آسیب سازه از یک سطح آسیب مشخص را برای چندین سطح خطر از جنبش های لرزه ای زمین بیان می نماید. هدف از این پژوهش تعیین منحنی شکنندگی و بررسی آسیب پذیری لرزه ای سیستم ساختمانی قاب خمشی بتن مسلح متوسط با نامنظمی جرمی در پلان، در چند حالت چینش میراگرهای ویسکوز می باشد. در ابتدا سازه نامنظم جرمی با ۶ طبقه مطابق آیین نامه که بر روی خاک تیپ ۲ و در منطقه با خطر لرزه خیزی زیاد قرار گرفته است، طراحی می شود و سپس تحت اثر تحلیل دینامیکی افزایشی (IDA) غیر خطی قرار گرفته و توسط روابط ریاضی ارایه شده توسط سایر محققین منحنی شکنندگی آن ترسیم می شود. سپس در مدلسازی های فوق دو حالت مختلف چینش میراگر (توزیع یکنواخت و توزیع مودال میرایی) لحاظ می شود و مراحل ترسیم منحنی شکنندگی برای تمامی مدل ها، انجام می شود. این کار بدلیل تعیین نحوه چینش مناسب میراگرها صورت می گیرد تا مشخص شود کدام حالت چینش عملکرد مناسب تری خواهد داشت. در این پژوهش، تمامی مدل ها در نرم افزار سپ ۲۰۰۰ نیز مدل سازی شده اند و دو حالت نامنظمی جرمی در نظر گرفته شده است. یکی از این نامنظمی ها به صورت جرمی و دیگری در ارتفاع لحاظ شده است. همچنین از سطوح آسیب پذیری و رکوردهای زلزله پیشنهادی مندرج در استاندارد FEMAP695 استفاده شده است. به صورت خلاصه می توان گفت که استفاده از میراگرهای ویسکوز در حالت مودال، تاثیر بسیار خوبی را بر روی رفتار سازه و بخصوص محدود کردن دریفت ایجاد کرده است و در مورد حالات توزیع یکنواخت میرایی می توان به این نکته اشاره کرد که نسبت به میراگرها با توزیع مودال عملکرد کاهش پیدا می کند. اما در مورد اضافه شدن نامنظمی ارتفاعی جرمی به سازه، این نتیجه گیری کمی متفات می شود، چرا که با توجه به نتایج به دست آمده در این پژوهش، در صورتی که توزیع میرایی در طبقات با خروج از مرکزیت میرایی همراه باشد، عملکرد میراگرها در کاهش درصد احتمال خرابی به خصوص در سطح عملکردی آستانه فروریزش نسبت به سایر حالات توزیع میرایی به میزان بهتری صورت گرفته است.

  کلمات کلیدی: نامنظم در پلان، تحلیل دینامیکی فزاینده، میراگر ویسکوز، منحنی شکنندگی، قاب خمشی بتن آرمه

  نویسندگان: مهدی صادقی عارف (دانشجوی کارشناسی ارشد، مهندسی عمران زلزله، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران)، محمدرضا منصوری (استادیار، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران)، عبدالرضا سروقد مقدم (دانشیار، پژوهشکده مهندسی سازه، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تهران)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، معماری و طراحی شهری، دانشگاه کاسم باندیت، بانکوک، تایلند، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: صادقی عار، مهدی؛ منصوری، محمدرضا؛ سروقد مقدم، عبدالرضا؛ ۱۳۹۶، تهیه منحنی شکنندگی ساختمان ۶ طبقه قاب خمشی بتن آرمه نامنظم در پلان و تعیین توزیع مناسب میرایی با حضور میراگرهای ویسکوز تحت اثر تحلیل دینامیکی فزاینده، کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، معماری و طراحی شهری، دانشگاه کاسم باندیت، بانکوک، تایلند.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” میراگرها ” با استفاده از نرم افزار SAP 2000 همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی