جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  تعیین پاسخ سازه های زیرزمینی تحت اثر انفجار های چند مرحله ای در نقاط مختلف
  187 views   در تاریخ: ۲۶ /بهمن /۱۳۹۶   توسط: moshaveranomram   دسته: 1396,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  در چند دهه ی اخیر مطالعات متعددی در زمینه بررسی رفتار سازه های مدفون در برابر بارهای ناشی از انفجارهای سطحی و پرتاب بمب ها صورت گرفته است؛ اما موضوع مهمی که در این مطالعات به آن توجه ی چندانی نشده است، نحوه شبیه سازی بارهای ناشی از پرتاب بمب ها می باشد؛ به عبارتی با وجود پدافندهای راداری و سامانه های سپر دفاعی، امکان حضور هواپیماهای نظامی بر روی سازه های هدف، بسیار مخاطره آمیز خواهد بود؛ بدین سبب هواپیماهای نظامی از حضور بر روی سازه هدف، بیشترین بهره را برده و همزمان چندین بمب را بر روی هدف از پیش تعیین شده رها می نمایند که این امر موجب بروز این واقعیت می گردد که یک سازه زیرزمینی همزمان تحت اثر چند انفجار قرار گیرند. بنابراین احتمال دارد که بمب ها در یک زمان منفجر شوند، با یک فاصله چند میلی ثانیه نسبت به یکدیگر منفجر شوند و یا موقعیت قرار گیری آنها متفاوت باشد. حال با توجه به متغیرهای اشاره شده در این مطالعه با استفاده از روش اجزای به کمک نرم افزار Abaqus به تعیین پاسخ سازه های زیرزمینی تحت اثر انفجار های چند مرحله ای در نقاط مختلف پرداخته شده است. بدین منظور متغیرهای مورد بررسی، شامل نوع شبیه سازی بارگذاری انفجاری ناشی از پرتاب بمب ها (چند مرحله ای و همزمان) و موقعیت قرارگیری انفجار نسبت به سازه مدفون (اعمال بار انفجاری برروی سطح خاک و در مجاورت خاک بالای سازه مدفون) می باشند. با توجه به نحوه تغییرات بیشینه تنش ایجاد شده در سازه های زیرزمینی مورد بررسی و همچنین با توجه به تغییر در الگوی اعمال بارهای انفجاری ناشی از پرتاب بمب ها به صورت مرحله ای و همزمان می توان به این نتیجه دست یافت که در حالت شبیه سازی پرتاب بمب ها به صورت چند مرحله ای، بیشینه تنش های ایجاد شده در سازه ی مدفون بمراتب بیشتر از مقادیر متناظر با حالت اعمال همزمان بار انفجار شده است. این شرایط بخصوص در حالتی که بار انفجار دقیقا در بالای سطح خاک سازه زیرزمینی اعمال گردیده، بیشتر مشاهده شد. با توجه به این موضوع و تفاوت نسبتاً قابل توجه بیشینه تنش های ایجاد شده در حالت های اعمال بار همزمان و اعمال بار چند مرحله ای، توصیه می شود که در تحلیل و طراحی سازه های زیرزمینی حساس، بارهای انفجاری سطحی ناشی از پرتاب بمب ها به صورت چند مرحله ای برروی سازه مدفون مورد نظر شبیه سازی شوند؛ زیرا در این حالت تنش های بیشتری در دیواره های سازه مدفون ایجاد می شود و بدین ترتیب قابلیت اطمینان سازه از جنبه داشتن مقاومت لازم و مقابله با بارهای انفجاری، بالاتر خواهد شد.

  کلمات کلیدی: سازه مدفون، بارگذاری انفجاری مرحله ای، بارگذاری انفجاری همزمان، روش اجزای محدود

  نویسندگان: سعید فیروز آبادی (گروه مهندسی عمران، دانشکده تحصیلات تکمیلی، واحد بوشهر، دانشگاه آزاد اسلامی، بوشهر، ایران)، هادی دشتی (عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران، دانشگاه آزاد اسلامی، بوشهر، ایران)، علیرضا فیوض (عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران، دانشگاه خلیج فارس، بوشهر، ایران)

  محل و سال انتشار: سومین همایش ملی پدافند غیرعامل در عمران، معماری و توسعه شهری پایدار دانشگاه شیراز، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: فیروز آبادی، سعید؛ دشتی، هادی؛ فیوض، علیرضا؛ ۱۳۹۶، تعیین پاسخ سازه های زیرزمینی تحت اثر انفجار های چند مرحله ای در نقاط مختلف، سومین همایش ملی پدافند غیرعامل در عمران، معماری و توسعه شهری پایدار دانشگاه شیراز.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” سازه های زیرزمینی ” با استفاده از نرم افزار ABAQUS همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی