جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  تخمین نرخ نفوذ دستگاه حفاری مکانیزه تمام مقطع با استفاده از الگوریتم های فرآابتکاری

  چکیده

  امروزه دستگاه های حفاری مکانیزه تمام مقطع (TBM) نقش مهمی در توسعه تونل های حمل و نقل شهری ایفا می کنند. از طرفی انتخاب و به کارگیری این نوع دستگاه های حفاری نیازمند آگاهی از عملکرد دستگاه و وضعیت زمین برای کنترل هزینه ها می باشد. یکی از شاخص های ارزیابی عملکرد ماشین حفر تونل، پیش بینی نرخ نفوذ این دستگاه می باشد. نرخ نفوذ یکی از فاکتورهای کنترل کننده زمان پروژه است و تاثیر خود را به وضوح در هزینه ها نشان میدهد. نرخ نفوذ تابعی از ویژگی های سنگ و ماشین است و برابر با نرخ پیشروی آنی TBM است و معمولاً بر حسب میلیمتر بر دور تاج حفار یا متر بر ساعت بیان می شود. الگوریتم های فرآابتکاری امروزه جایگاه ویژه ای درتخمین نرخ نفوذ TBM به خود اختصاص داده اند. هدف از این پروژه استفاده از الگوریتم های مورچگان و زنبور عسل برای تخمین نرخ نفوذ دستگاه حفار تونل در پروژه ی تونل کوئینز می باشد. یاگیز و کاراهان (۲۰۱۵) با استفاده از چهار الگوریتم فرآبتکاری دیگر به بررسی این منطقه پرداختند. آن ها بهترین مدل خود را با استفاده از الگوریتم بهینه سازی گرگ خاکستری و با مقدار ضریب رگرسیون ۰٫۷۰۹ ارائه دادند. نتایج به دست آمده از دو الگوریتم مورچگان و زنبور عسل حاکی از قابلیت بالای این الگوریتم ها در تخمین نرخ نفوذ می باشند. ضریب رگرسیون به دست آمده از الگوریتم مورچگان با مقدار ۰٫۸۰۲ برتری این مدل را نسبت به تحقیقات پیشین نشان می دهد.

  کلمات کلیدی: تونل آب کوئینز، تخمین نرخ نفود، TBM، مورچگان، زنبور عسل

  نویسندگان: حسین ملکی (دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک سنگ دانشگاه تربیت مدرس)، مجتبی مختاریان (استادیار دانشگاه صنعتی ارومیه)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران تهران، (۱۳۹۷)

  نحوه استناد: ملکی، حسین؛ مختاریان، مجتبی؛ ۱۳۹۷، تخمین نرخ نفوذ دستگاه حفاری مکانیزه تمام مقطع با استفاده از الگوریتم های فرآابتکاری، کنفرانس بین المللی عمران، معماری و مدیریت توسعه شهری در ایران تهران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی در ” تحقیقات آزمایشگاهی و پروژه های اجرایی مرتبط با مهندسی عمران (بتن، خاک، راه، هیدرولیک و …) ” با استفاده از تجهیزات مدرن آزمایشگاهی

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی