جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  تاثیر بارهای دینامیکی ناشی از انفجار بر عمق پایدار سازه های زیرزمینی در محیط پیوسته
  107 views   در تاریخ: ۱۹ /بهمن /۱۳۹۶   توسط: moshaveranomram   دسته: 1396,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  امروزه سازه های زیرزمینی نقش بسیار مهمی را در برنامه های توسعه یک کشور ایفا میکنند و به جرأت می توان آنها را از جمله شریان های حیاتی جوامع به حساب آورد. حفریات زیرزمینی در بسیاری از فعالیت های عمرانی و معدنی از جمله راه و راه آهن، خطوط انتقال آب، گاز و فاضلاب، نیروگاه های زیرزمینی، ذخیره سازی در سازه های زیرزمینی و برنامه ریزی برای ساخت نیروگاه های زیرزمینی افزایش یافته است. با توجه به هزینه های سنگین حفر این سازه ها، زمان نسبتاً طولانی ساخت و همچنین ارزش تأسیسات موجود در آنها، توجه به حفظ پایداری سازه اهمیت ویژهای دارد. یکی از جنبه هایی که در حفظ پایداری این قبیل سازه ها باید در نظر گرفته شود، حفاظت آنها در برابر بارگذاری ناشی از انفجارهای سطحی می باشد. در این تحقیق، پایداری تونلی فاقد سیستم نگهداری به قطر ۱۰ متر که در توده سنگی با کیفیت متوسط در محیط پیوسته (فاقد درزه) حفر شده است با استفاده از مدلسازی عددی و نرم افزار FLAC مورد بررسی قرار گرفته است. برای این منظور، تونل در اعماق گوناگون مدل و پایداری آن در دو حالت استاتیکی و دینامیکی تجزیه و تحلیل شده است. در حالت دینامیکی، بار دینامیکی ناشی از انفجار ۱۰ تن TNT که بر روی سطح زمین دقیقاً در بالای تونل منفجر میشود، به مدل اعمال شده است. نتایج نشان میدهد، تونل در حالت استاتیکی در عمقی بین ۲۰ تا ۳۰ متر پایدار است در حالیکه در حالت دینامیکی عمق پایداری تونل بین ۵۰ تا ۶۰ متر است. همچنین مشاهده شد که هر چه عمق تونل افزایش یابد، تأثیر بار دینامیکی بر تونل کمتر میشود به گونه ای که در اعماق بیش از ۶۰ متر تأثیر بار دینامیکی ناشی از انفجار بر پایداری تونل تقریباً ناچیز است که میتوان آن را به میرایی موج انفجار نسبت داد.

  کلمات کلیدی: انفجار سطحی، تحلیل استاتیکی و دینامیکی، سازه زیرزمینی، محیط پیوسته، نرم افزار FLAC

  نویسندگان: هادی بجاری (گروه مهندسی معدن، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران)

  محل و سال انتشار: چهارمین کنفرانس بین المللی فناوری های نوین در مهندسی عمران، معماری و شهر سازی، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: بجاری، هادی؛ ۱۳۹۶، تاثیر بارهای دینامیکی ناشی از انفجار بر عمق پایدار سازه های زیرزمینی در محیط پیوسته، چهارمین کنفرانس بین المللی فناوری های نوین در مهندسی عمران، معماری و شهر سازی، (۱۳۹۶)

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” ” با استفاده از نرم افزار ABAQUS همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی