جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی تاثیر رفتار وابسته به زمان مصالح، بر عملکرد پل های بتن سبک متعادل
  411 views   در تاریخ: ۰۴ /اسفند /۱۳۹۵   توسط: moshaveranomram   دسته: مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  امروزه مهندسان به ساخت قطعه ای پل ها با قطعات صندوقه ای روی آورده اند. به علت استفاده از پیش تنیدگی در این روش، نه تنها امکان بهره برداری کامل تر از حداکثر مقاومت مصالح بدست می آید، بلکه با استفاده از آن می توان برخی رفتارهای سازه همچون خیزهای سازه را کنترل نمود. با توجه با مزایای بتن سبک، امروزه تمایل زیادی به استفاده از بتن سبک در سازه ها از جمله پل ها برای اجرای دهانه های بزرگتر وجود دارد، اما به علت عدم وجود شناخت کافی رفتار مصالح از جمله بتن سبک در طول زمان، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. تغییر شکل های دراز مدت مصالح، تاثیرات نامطلوبی بر پل های پیش تنیده قطعه ای دارند که این تاثیرات در صورت استفاده از بتن سبک به جای بتن معمولی، بیشتر نیز می گردند. افزایش تغییر شکل های تابع زمان بتن از جمله خزش و انقباض، باعث کاهش تنش لازم برای پیش تنیدگی در کابل های پیش تنیدگی می گردد که خود باعث کاهش مقاومت مقاطع و در برخی موارد باعث آسیب دیدگی پل می گردد. با توجه به اهمیت بررسی رفتار تابع زمان پل های بتن سبک طره متعادل و بررسی تغییر شکل های دراز مدت اینگونه پل ها، در مطالعه حاضر، با استفاده از نرم افزار اجزا محدود ABAQUS، پس از سحت سنجی روش مدلسازی با اطلاعات موجود از نمونه های آزمایشگاهی، یک پل بتن سبک پیش تنیده ساخته شده به روش طره ای تحت عوامل خزش و انقباض بتن و همچنین وادادگی کابل های پیش تنیدگی مورد مطالعه قرار گرفته است. تمامی روند اجرای پل به صورت طره متعادل در مدل ساخته شده در نظر گرفته شده است طول عمر هر یک از قطعات با واقعیت مطابقت دارد. از این رو دوره تاثیر خزش و انقباض بر قطعات بتنی و همچنین طول دوره ی تاثیر وادادگی کابل های پیش تنیدگی به طور مجزا و منحصر به همان قطعه در نظر گرفته شده است تا تاثیر عوامل تابع زمان مصالح دقیقا به همان نحو که در واقعیت وجود دارد در مدل نیز اعمال گردد. در نهایت میزان تغییر شکل های تابع زمان پل و نشست و سط دهانه پل در طول دوره های، ۱ سال، ۳ سال، ۵ سال، و ۳۰ سال پس از اتمام ساخت پل و راه انداری آن موردمطالعه قرار گرفت است. نتایج نشان می دهد نسبت تغییر شکل های تابع زمان به تغییر شکل های آنی قابل توجه و در حدود ۲ برابر می باشد و قابل چشم پوشی نمی باشد و هم چنین خزش بتن به تنهایی عامل ایجاد ۷۰ درصد تغییر شکل های تابع زمان این گونه از پل ها می باشد.

  کلمات کلیدی: پل پیش تنیده، بتن سبک، رفتار تابع زمان، خزش، اتقباض و وادادگی کابل های پیش تنیدگی

  نویسندگان: علی عباسی (دانشجو کارشناسی ارشد سازه، دانشکده عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، تهران، ایران)، علیرضا رهایی (استاد، دانشگاه عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، تهران، ایران)، شاپور طاحونی (استادیار، دانشگاه عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، تهران، ایران)

  محل و سال انتشار: کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران، (۱۳۹۵)

  نحوه استناد: عباسی، علی؛ رهایی، علیرضا؛ طاحونی، شاپور؛ ۱۳۹۵، بررسی تاثیر رفتار وابسته به زمان مصالح، بر عملکرد پل های بتن سبک متعادل، کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

   

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” پل ” با استفاده از نرم افزار ABAQUS همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵   ***   ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی