جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی تأثیر متقابل تونل های دوقلو در محیط های شهری با استفاده از مدلسازی عددی سه بعدی (مطالعه موردی:تونل های خط یک قطار شهری تبریز)
  533 views   در تاریخ: ۱۸ /اسفند /۱۳۹۴   توسط: moshaveranomram   دسته: مقالات,مهندسی ژئوتکنیک  

  چکیده

  ارزیابی برهم کنش بین فضای زیرزمینی جدید و فضاهای زیرزمینی موجود و ارائه راهکارهای مناسب یکی از مهمترین موضوعات تونلسازی در محیط شهری است که توجه به آن از اهمیت خاصی برخوردار است. در برخی موارد ضروری است تا تونل ها در مجاورت یکدیگر حفاری گردند که این امر منجر به ایجاد تأثیرات اندرکنش مهمی می شود. در این مقاله با مدلسازی سه بعدی عددی تونل های دوقلوی خط یک سازمان قطار شهری تبریز، پایداری حفاری تونل های دوقلو با استفاده از روش کرنش بحرانی ساکورائی بررسی و همچنین الگوی تغییر شکل ایجادشده در سیستم نگهداری تونل های سهند و سبلان تعیین می گردد. همچنین تأثیر حفاری این تونل ها روی نشست سطح زمین و ساختمان های مجاور بررسی می گردد. جهت بررسی میزان نشست سطح زمین در مسیر حفاری تونل های دوقلوی قطار شهری تبریز از معیار کرامر و روش عددی تفاضل محدود استفاده شده است. همچنین به منظور بررسی تأثیر متقابل تونل های مذکور نیروها و ممان های اعمال شده (FLAC3D) نرم افزار روی سیستم نگهداری تونل های دوقلو پایش و ضریب ایمنی آن ها تعیین و در نهایت پایداری پایه قرارگرفته مابین دو تونل نیز موردبررسی قرارگرفته است. نتایج نشان می دهند که تونل های مترو تبریز در خلال حفاری پایدار خواهند بود، نشست سطح زمین تأثیر قابل توجهی برسازه های اطراف نخواهد داشت، فاکتور ایمنی سیستم نگهداری در نقاط مختلف پایش شده مابین ۵ الی ۱۰ قرار می گیرد و پایه قرارگرفته مابین دو تونل پایدار خواهد بود.

  کلمات کلیدی: مدلسازی عددی، تأثیر متقابل تونل ها، نشست سطح زمین، تغییر شکل پوشش

  نویسنده: صابر اکبری (کارشناس ارشد مکانیک سنگ، دانشکده ی مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک، دانشگاه شاهرود)، شکراله زارع (استادیار، دانشکده ی مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک، دانشگاه شاهرود)، حسین میرزایی نصیرآباد (استادیار، دانشکده ی مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک، دانشگاه شاهرود)

  محل و سال انتشارنشریه علمی-پژوهشی روش های تحلیلی و عددی در مهندسی معدن، (۱۳۹۳)

  نحوه استناد: اکبری، صابر؛ زارع، شکراله؛ میرزایی نصیرآباد،حسین؛ ۱۳۹۳، بررسی تأثیر متقابل تونل های دوقلو در محیط های شهری با استفاده از مدلسازی عددی سه بعدی (مطالعه موردی: تونل های خط یک قطار شهری تبریز)، نشریه علمی-پژوهشی روش های تحلیلی و عددی در مهندسی معدن.

   © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” تونل های دوقلو ”  با استفاده از نرم افزار FLAC 3D همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و  صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به  ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵  *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳

  دانلود متن کامل مقاله

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی