جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  بررسی مزایا و محدودیت های بهره برداری از چاه های فلمن و بازیابی آن ها

   

  چکیده

  در بسیاری از شهرهای ایران تأمین آب شرب وابسته به منابع آب زیرزمینی است. اقتصادی ترین روش استحصال آب در حجم زیاد، حفاری یک حلقه چاه قائم دستی به قطر ۲ تا ۵ متر و تا عمق چند متر زیر سطح آب بمنظور انباشت آب ورودی از گالری های افقی می باشد. یک چاه جمع کننده افقی بطور هیدرولیکی مشابه یک چاه قائم عمل می نماید. گالری های جانبی بگونه ای نصب میگردند که از کل ضخامت اشباع لایه آبدار استفاده کنند. با توجه به موقعیت افقی گالری های و طول نسبتا زیاد آنها؛ سرعت آب ورودی کاهش یافته و بازده چاه افزایش می یابد. کاهش سرعت آب سبب به حداقل رسانیدن افت ها شده؛ که نتیجه این عمل سهولت ورود آب بداخل چاه مرکزی و افزایش زمان مابین دفعات تعمیر و نگهداری چاه می شود. پمپ ها در حفره مرکزی نصب شده و لذا از انرژی موتور پمپ ها بهتر میتوان استفاده نموده و بازدهی انرژی افزایش می یابد و این امر سبب کاهش هزینه ها میگردد. این نوع چاه ها در زمین های از جنس رسوبات سست منفصل شن و ماسه و یا قلوه سنگ با سطح آب نزدیک به سطح زمین حفر میگردند. به منظور حفظ کمیت و کیفیت مناسب منابع آب منطقه، رعایت محدودیت ها و قوانین و مقررات بهره برداری ضروری خواهد بود. ضرائب هیدرودینامیک چاه های فلمن همانند سایر چاه ها توسط آزمایشات پمپاژ، تعیین میگردد. اصفهان از جمله شهرهایی است که بخشی از آب شرب آن از طریق چاههای فلمن واقع در غرب اصفهان، منطقه دُرچه که در فاصله کمی از زاینده رود قرار دارند، تأمین میشود. مطالعات هیدروژئولوژی و زمین شناسی نشانگر تغذیه چاه های فلمان حفر شده در منطقه درچه بطور توام از لایه آبدار زیرزمینی بالادست و رودخانه زاینده رود می باشد، ضمن اینکه مقایسه میزان املاح موجود در آب چاه ها و رودخانه با توجه به تشکیلات زمین شناسی مناطق بالادست، نیز این مطلب را بخوبی تایید مینماید. عدم رعایت بهره برداری بهینه از چاه های فلمان موجب افت شدید سطح آب و خشکی چشمه ها و چاه های خانگی و کشاورزی در منطقه میگردد که تاثیرات منفی افت تا شعاع چندکیلومتری چاه ها در ناحیه درچه مؤید این امر است.

  کلمات کلیدیچاه جمع کننده افقی، روش فلمن، ضرایب هیدرودینامیک آبخوان، کیفیت آب، ، آب شرب، آبهای زیرزمینی، رودخانه زاینده رود

  نویسندگان: محمد اجل لوئیان (گروه آب و محیط زیست، مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق اصفهان (وزارت نیرو)، ایران)

  محل و سال انتشار: کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران، (۱۳۹۵)

  نحوه استناد: اجل لوئیان، محمد؛ ۱۳۹۵، بررسی مزایا و محدودیت های بهره برداری از چاه های فلمن و بازیابی آن ها، کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵   ***   ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی