جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  مقایسه اثر تراکم نسبی بر رفتار خاک های درشت دانه در آزمایش های برش مستقیم بزرگ و کوچک مقیاس

  چکیده

  مقاومت خاک های دانه ای را می توان توسط زاویه ی اصطکاک به دست آمده از آزمایش های برش مستقیم یا آزمایش های سه محوری بررسی کرد. آزمایش برش مستقیم به دلایل مختلفی ازجمله سادگی و تکرارپذیری بسیار رایج است. مقاومت برشی بالا خاک های دانه ای نیز، بر اهمیت کارایی این مصالح را در بخشهای گوناگون مهندسی ژئوتکنیک نقش دارد. به دلیل وجود دشواری های استفاده از دستگاه برش مستقیم بزرگ مقیاس مانند تهیه ی نمونه و همچنین تعداد محدود دستگاه های برش مستقیم بزرگ مقیاس در آزمایشگاه های کشور، تمایل بیشتری به استفاده از دستگاه برش مستقیم کوچک مقیاس نسبت به دستگاه بزرگ مقیاس وجود دارد. بر اساس پیشنهاد ASTM، ابعاد نمونه باید با حداکثر اندازهی دانهی نمونه مطابقت داشته باشد و درنتیجه دانه بندی خاک های درشت دانه نمونه برداری شده، برای آزمایش در جعبه کوچک با حذف بخش مهمی از دانه های درشت آن اصلاح میشود. در اثر این اصلاح دانهبندی، درصد ریزدانه خاک افزایش یافته و مقاومت خاک مورد آزمایش با خاک مبدأ تفاوتهایی پیدا میکند. در این پژوهش آزمایش برش مستقیم با تراکم نسبیهای گوناگون در مقیاسهای بزرگ و کوچک انجام شده و در انتها مشاهده شده که اثر افزایش تراکم نسبی بر پارامترهای برشی خاک در مقیاس بزرگ بیشتر است. همچنین با افزایش تراکم نسبی رفتار اتساعی خاک هم در آزمایش با مقیاس بزرگ و هم در مقیاس کوچک به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است که باز هم این افزایش در مقیاس بزرگ آزمایش، بیشتر است.

  کلمات کلیدی: مقاومت برشی، خاک درشت دانه، رفتار اتساعی، تراکم نسبی، آزمایش برش مستقیم، اثر مقیاس

  نویسندگان: سید آرمین مطهری طبری (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی ژئوتکنیک، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، ایران)، عیسی شوش پاشا (دانشیار دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، ایران)

  محل و سال انتشار: کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران، (۱۳۹۵)

  نحوه استناد: مطهری طبری، سید آرمین؛ شوش پاشا، عیسی؛ ۱۳۹۵، مقایسه اثر تراکم نسبی بر رفتار خاک های درشت دانه در آزمایش های برش مستقیم بزرگ و کوچک مقیاس، کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

   

  مشاوره و آموزش تخصصی در ” تحقیقات آزمایشگاهی و پروژه های اجرایی مرتبط با مهندسی عمران (بتن، خاک، راه، هیدرولیک و …) ” با استفاده از تجهیزات مدرن آزمایشگاهی

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵   ***   ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی