جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  ارزیابی نتایج آزمایش سه محوری سیکلی بزرگ مقیاس روی مصالح مخلوط هسته سد رودبار لرستان
  371 views   در تاریخ: ۱۳ /دی /۱۳۹۵   توسط: moshaveranomram   دسته: مقالات,مهندسی ژئوتکنیک  

  چکیده

  شناخت رفتار مصالح یک سازه خاکی در شرایط بارگذاری مختلفی که در طول عمر مفید سازه تحت آن قرار میگیرد، لازمه یک طرح جامع و کامل می باشد. این شرایط بارگذاری معمولاً به دو بخش اصلی بارهای استاتیکی و دینامیکی تقسیم میگردند. در بخش استاتیکی رفتار سازه و مصالح آن تحت بارهای ثقلی و بارهای ثابت دیگری که بسته به کاربری سازه به آن اعمال میگردد مورد بررسی واقع میشود. در بخش دینامیکی رفتار سازه تحت بارهای سیکلی با دوره تناوب کم و فرکانس بالا مانند زلزله مورد بررسی قرار میگیرد. به علت بالا بودن هزینه های ساخت نمونه های قطر بزرگ با دستگاه و همچنین مشکلاتی که در انجام آزمایش بر روی این نمونه ها وجود دارد، معمولاً آزمایش بر روی نمونه هایی از مصالح به قطر کوچک انجام می شود. در این حالت مصالح با اندازه ذرات بزرگتر از حد مجاز در نمونه های آزمایش قرار نمی گیرند و آزمایش بر روی مصالحی انجام می شود که ریزدانه تر از مصالح واقعی مورد استفاده در پروژه می باشند. از سوی دیگر نیروی زلزله یکی از مهم ترین نیروهای وارده بر بدنه سازه های خاکی می باشد. ازاینرو در تحقیق حاضر با استفاده از نتایج آزمایشات انجام شده در دستگاه آزمایش سه محوری سیکلی قطر بزرگ، بر روی نمونه های به قطر ۲۰ سانتی متر و ارتفاع ۴۰ سانتیمتر از مصالح مخلوط مورد استفاده در هسته سد رودبار لرستان و خصوصیات رفتاری این مصالح بررسی شده است. نتایج این تحقیق نشان داد که با افزایش تعداد سیکل های بارگذاری، حلقه های تنش-کرنش خوابیده تر شده و مدول برشی و نسبت میرائی کاهش می یابد. همچنین کرنش برشی ماندگار (پلاستیک) با افزایش تعداد سیکل های بارگذاری افزایش یافته و این حلقه ها به سمت راست (کرنشهای برشی بیشتر) حرکت میکنند. این تغییرات با افزایش نسبت تنش و فشار همه جانبه افزایش می یابند.

  کلمات کلیدیآزمایش سه محوری سیکلی، سد رودبار لرستان، مصالح مخلوط هسته، بار دینامیکی.

  نویسندگان: حسین اکبری (کارشناس ارشد مهندسی ژئوتکنیک، دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، سید محمدرضا امام (استادیار دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتی امیرکبیر)

  محل و سال انتشار: کنفرانس بین المللی مهندسی و مکانیک خاک ژئوتکنیک ایران تهران، (۱۳۹۵)

  نحوه استناد: اکبری، حسین؛ امام، سید محمدرضا؛ ۱۳۹۵، ارزیابی نتایج آزمایش سه محوری سیکلی بزرگ مقیاس روی مصالح مخلوط هسته سد رودبار لرستان، کنفرانس بین المللی مهندسی و مکانیک خاک ژئوتکنیک ایران تهران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

   

  مشاوره و آموزش تخصصی در ” تحقیقات آزمایشگاهی و پروژه های اجرایی مرتبط با مهندسی عمران (بتن، خاک، راه، هیدرولیک و …) ” با استفاده از تجهیزات مدرن آزمایشگاهی

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵   ***   ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی