جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  ارزیابی عملکرد ساختمان های بتن آرمه دارای ضعف سازه ای با در نظرگیری پس لرزه به کمک منحنی شکنندگی
  2 views   در تاریخ: ۲۳ /آبان /۱۳۹۷   توسط: moshaveranomram   دسته: 1396,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  تاکنون در بسیاری از مطالعات تحلیل و طراحی زلزله تنها تجزیه و تحلیل و طراحی لرزه ای را در نظر گرفته شده است و توجه چندانی به اثرات زلزله های مکرر و پدیده پس لرزه نشده است. درصورتی که در مناطق لرزه خیز جهان به خصوص در مناطقی که سیستم های گسل پیچیده در آن وجود دارد به ندرت شاهد تک رخداد زلزله بودیم. به گونه ای که یک سازه ممکن است در فاصله زمانی کوتاهی پس از زلزله اصلی در معرض چندین پس لرزه قرار گیرد. وقوع بیش از هزار پس لرزه در زلزله اخیر کرمانشاه و سرپل ذهاب خود گواه بر اهمیت این موضوع است. همچنین تحقیقات جامعی از گزارش خرابی سیستم های سازه ای به ویژه سازه های بتنی که تحت اثر توالی لرزه ای قرارگرفته اند نشده است. تکرار زلزله بر ساختمان هایی که بخشی از مقاومت و سختی خود را در اثر زلزله اصلی ازدست داده اند بسیار تأثیرگذار بوده و خرابی های زیادی را به وجود می آورد. ازآنجاکه فاصله زمانی بین دو یا چند توالی لرزه ای کوتاه هست امکان ترمیم و بازسازی خرابیهای ناشی از زلزله اصلی وجود نخواهد داشت. یکی از جنبه های مهم مطالعه حاضر استفاده از منحنی شکنندگی برای ارزیابی و تعیین خسارات احتمالی و شناسایی سطوح آسیب های ناشی از پس لرزه است که در مطالعات اخیر پژوهشگران این حوزه موردتوجه قرارگرفته است. هدف این پژوهش بررسی این اثر به کمک تحلیل های غیرخطی IDA و با استفاده از منحنی های شکنندگی لرزه ای می باشد. در این پژوهش دو تیپ ساختمان بتن آرمه با تعداد طبقات ۳ و ۸ به صورت سه بعدی با سیستم سازهای قاب خمشی بتن آرمه با شکل پذیری متوسط و در نظرگیری ضعف سازهای (شامل مقاومت کم بتن) در آن ها مطابق با آیین نامه ۲۸۰۰ و مبحث نهم در برنامه Etabs 2016 طراحی شده و تحت ۲۰ شتابنگاشت با در نظرگیری اثر پس لرزه در نرم افزار Opensees تحلیل می گردد؛ و درنهایت منحنی شکنندگی سازه های مذکور به کمک تحلیل دینامیکی غیرخطی فزاینده IDA محاسبه و ترسیم می شوند. مقایسه و ارزیابی منحنی های مذکور نشان میدهد با توجه به خسارات ناشی از زلزله اصلی، تعداد طبقات و منطقه لرزه خیزی به طور قابل توجه ی بر روی منحنی های شکنندگی تأثیر می گذارد.

  کلمات کلیدی: ساختمان های بتن آرمه، پس لرزه، منحنی شکنندگی، تحلیل دینامیکی غیرخطی، ضعف سازهای

  نویسندگان: آرش جغتاپور (دانشجوی کارشناس ارشد سازه، دانشکده مهندسی عمران، موسسه آموزش عالی علوم و فناوری آریان)، حسین پهلوان (استادیار دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی شاهرود)، سیروس غلامپور (استادیار دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه آزاد اسلامی قائمشهر)، غلامرضا قدرتی امیری (استاد دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه علم و صنعت)

  محل و سال انتشار: دومین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربرد در مهندسی سازه و مدیریت ساخت، دانشگاه صنعت شریف، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: جغتاپور، آرش؛ پهلوان، حسین؛ غلامپور، سیروس؛ قدرتی امیری، غلامرضا؛ ۱۳۹۶، ارزیابی عملکرد ساختمان های بتن آرمه دارای ضعف سازه ای با در نظرگیری پس لرزه به کمک منحنی شکنندگی، دومین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربرد در مهندسی سازه و مدیریت ساخت، دانشگاه صنعت شریف.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” انواع سازه های بتنی ” با استفاده از نرم افزار Etabs  و Opensees  همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل شبیه سازی و صحت سنجی (اعتبار سنجی) دقیق روش اجزای محدود مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی