جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  ارزیابی آزمایشگاهی میراگر ترکیبی حلقوی با سه حلقه ی تسلیمی

  چکیده

  میراگرهای تسلیمی به عنوان یکی از سیستم های کنترل غیر فعال، برای کنترل ارتعاشات و کاهش تقاضای لرزه ای سازه ها استفاده می شود. برخورداری این نوع میراگرها از مزایایی همچون ایجاد چرخه های پایدار در بارهای سیکلی، قابلیت جذب انرژی بالا و سهولت مکانیزم ساخت، باعث توسعه بکارگیری آن ها در برخی سازه ها شده است. در دهه های اخیر انواع متنوع میراگرهای تسلیمی شامل میراگرهای TADAS، حلقوی، X شکل و … معرفی شده است. تمامی این میراگرها از مکانیزم تسلیم فلز بین دو جسم به عنوان عامل اتلاف انرژی بهره میگیرند. میراگرهای معمول استفاده شده قابلیت اتلاف انرژی در زمین لرزه های شدید را دارا می باشد، در حالیکه با توجه به وقوع زمین لرزه های متوسط نیاز به اتلاف انرژی در این سطح از زمین لرزه نیز وجود دارد. به این منظور میراگر ترکیبی حلقوی در این تحقیق با هندسهی جدید مورد بررسی آزمایشگاهی قرارگرفت و منحنی های نیرو- تغییرمکان بصورت چرخه ای استخراج شدند. برای انجام آزمایش از روش بارگذاری شبه استاتیکی رفت و برگشتی با دامنه ثابت استفاده شد. در میراگرهای دوسطحی برای اطمینان از رفتار دوسطحی میراگر، از سه حلقه ی متحدالمرکز برای جذب انرژی استفاده شد. حلقه ی بزرگتر در تمامی سطوح زمین لرزه و حلقه های کوچکتر در سطوح شدید با سختی بالا اتلاف انرژی انجام داد. به این صورت منحنی چرخه ای از دو مرحله اتلاف انرژی در زلزله های متوسط و شدید تشکیل شد. هدف از انجام این تحقیق بررسی اثرات ضخامت و قطر درپاسخ چرخهای این میراگرها بود. با استفاده از نتایج به دست آمده از آزمایش مقدار انرژی تلف شده در هر فاز، مقدار میراییمعادل و منحنی رفتاری را برای این نوع میراگر به دست آمد. به عنوان نتیجه گیری های کلی میتوان از نمودارهای نیرو تغییرمکان حاصله، این نتیجه را گرفت که با وارد کار شدن حلقه های داخلی (فیوزاصلی) در هر دو نمونه، افزایش سختی و افزایش نیرو اتفاق افتاده است که باعث افزایش سطح زیر منحنی می شود. هدف نهایی پیدا کردن ساده ترین و مقرون به صرفهترین نمونه بود که بین سه نمونه مورد آزمایش نمونه سوم با هزینه ساخت کم و نتایج مطلوب نسبت به نمونه های دیگر این هدف را تامین کرد.

  کلمات کلیدی: میراگر تسلیمی، اتلاف انرژی، میراگر ترکیبی، زمین لرزه های متوسط

  نویسندگان: یونس فرشباف محمدی نژاد (دانشآموخته کارشناسی ارشد سازه، دانشکده عمران، موسسه آموزش عالی سراج)، الهام مودب (استادیار دانشکده عمران، موسسه آموزش عالی سراج)، حسین تیزهوش سردرودی (دانشآموخته کارشناسی ارشد سازه، دانشکده عمران، موسسه آموزش عالی سراج)

  محل و سال انتشار: ششمین کنفرانس ملی و پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران،  معماری و مدیریت شهری، (۱۳۹۸)

  نحوه استناد: فرشباف محمدی نژاد، یونس؛ مودب، الهام؛ تیزهوش سردرودی، حسین؛ ۱۳۹۸؛ ارزیابی آزمایشگاهی میراگر ترکیبی حلقوی با سه حلقه ی تسلیمی، ششمین کنفرانس ملی و پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران،  معماری و مدیریت شهری.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]  

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی