جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  ارزیابی تفصیلی آسیب پذیری یک پل مورد مطالعه با تمرکز بر نشیمن گاه های الاستومری آن
  11 views   در تاریخ: ۲۴ /آبان /۱۳۹۷   توسط: moshaveranomram   دسته: 1396,مقالات,مهندسی سازه  

  چکیده

  جهت ارزیابی آسیب پذیری سازه پل مورد مطالعه و اجزاء آن، ابتدا بایستی خدمات جنبی مطالعات، شامل انجام بررسی های میدانی، سونداژهای شناسایی، ردیابی آرماتور، نمونهگیری از مصالح، آزمایش های مکانیک خاک و ژئو رادار صورت پذیرد. پس از اتمام مراحل شناسایی های میدانی، آزمایش های شناسایی و برخی آزمون های مقاومت مصالح، بایستی نقشه های سازهای از وضعیت موجود پل، تهیه شده و ارزیابی های تحلیلی سازه بر اساس اطلاعات جمع آوری شده، آغاز گردد. روش ارزیابی آسیب پذیری سازه پل بر اساس الگوهای معرفی شده در نشریه FHWA انتخاب شده است. با توجه به بتنی بودن زیرسازه پل مورد بررسی، از روش ظرفیت به تقاضا برای این ارزیابی استفاده شده است. در این مقاله، نحوه مدل سازی پل مورد مطالعه، روش ارزیابی، همچنین نوع تحلیل های انجام گرفته و نتایج آنها مورد بحث و بررسی قرار میگیرد. در این مقاله سعی بر آن است تا با استفاده از جدیدترین روش های ارزیابی آسیب پذیری لرزه ای در دستورالعمل بهسازی لرزه ای ساختمان های موجود(نشریه شماره ۳۶۰) و دستورالعمل بهسازی لرزه ای پل های موجود (دستورالعمل ایالات متحده FHWA, 1995) نسبت به ارزیابی تفصیلی نشیمن گاه های پل مورد مطالعه اقدام گردد. تحلیل های انجام شده روی پل مورد مطالعه نشان می دهد که تحت نیروی زلزله ارتجاعی، دهانه های میانی به علت سختی ناچیز نئوپرن ها جابجایی زیادی دارد با توجه به وضعیت موجود پل و تحلیل های انجام شده و به دست آوردن نسبت C/D ملاحظه می گردد که پهنای نشیمن در کوله و پایه های میانی به لحاظ نسبت C/D کافی است. همچنین ملاحظه خواهد شد که تنها عامل مقابله کننده در جابجایی طولی عرشه، مقاومت برشی الاستومرها است. مشاهده می شود هم در مورد نشیمن گاه کوله و هم پایه های میانی، به علت عدم حضور میل مهار، نشیمن گاه ها دارای ضعف برشی هستند و به هنگام رویداد زلزله مقاومت برشی کافی را ندارند و احتمال جداشدن عرشه از آن در اثر جابجایی های طولی و عرضی وجود دارد. بنابراین برخورد عرشه به کوله به هنگام رویداد زلزله دور از انتظار نخواهد بود. لذا لازم است تا در طرح بهسازی، نشیمن گاه های مناسب همراه با میل مهار، جایگزین نشیمن گاه های موجود شوند.

  کلمات کلیدی: ارزیابی تفصیلی نیاز پل به بهسازی، نسبت ظرفیت به تقاضای اجزای منفرد پل (نشیمن گاه ها و مقیدکننده ها)، نشیمن گاه های الاستومری، سختی محوری و برشی نئوپرن ها، حداقل پهنای نشیمن عرشه، نسبت ظرفیت به تقاضای پهنای نشیمن (کوله و پایه های میانی)، میل مهار در نشیمن گاه ها

  نویسندگان: مهدی راغب (عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان، گروه عمران، همدان، ایران)

  محل و سال انتشار: دومین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربرد در مهندسی سازه و مدیریت ساخت، دانشگاه صنعت شریف، (۱۳۹۶)

  نحوه استناد: راغب، مهدی؛ ۱۳۹۶، ارزیابی تفصیلی آسیب پذیری یک پل مورد مطالعه با تمرکز بر نشیمن گاه های الاستومری آن، دومین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربرد در مهندسی سازه و مدیریت ساخت، دانشگاه صنعت شریف.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

  مشاوره و آموزش تخصصی مدلسازی ” انواع پل ” همراه با ارائه ی گام به گام کلیه مراحل  مورد استفاده

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵ *** ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی