جستجوی پیشرفته

  • دسته بندی
  • کلمات کلیدی
 • براساس سال


 • ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی

  ارائه خدمات آزمایشگاهی و آموزشی مرتبط با بتن، خاک، راه و ژئوتکنیک

  مشاوره تخصصی

  مشاوره تخصصی در زمینه شبیه سازی نرم افزاری انواع مدل های مرتبط مهندسی عمران

  فراگیری تمامی مراحل مدلسازی

  ارائه توضیحات گام به گام با هدف تسلط و یادگیری کامل مراحل شبیه سازی نرم افزاری

  پشتیبانی منظم

  گروه عمران مشاور حتی پس از اتمام خدمات آموزشی و اجرایی نیز خود را موظف به پشتیبانی منظم در زمینه موضوع ارائه شده می داند
   مشاوره تخصصی در کلیه زمینه های عمران
  (اثر اختلاف ارتفاع ستون ها در پاسخ لرزه ای پل های قوسی شکل عرشه باکس بتن آرمه)
  204 views   در تاریخ: ۱۱ /اسفند /۱۳۹۵   توسط: moshaveranomram   دسته: مقالات  

  چکیده

  پل ها به عنوان یکی از اصلی ترین و آسیب پذیرترین سازه ها در شریان های حیاتی هر کشور محسوب می شوند. ویرانی یک یا چند پل تاثیر زیادی بر اقتصاد یک ناحیه داشته و می تواند آسیب جدی به عملکرد شبکه حمل و نقل آن منطقه وارد کرده و همچنین امدادرسانی پس از زلزله را با مشکلات جدی مواجه خواهد نمود. تعداد زیادی از پل های عرشه جعبه ای بتن آرمه دارای قوس در پلان و درزمیانی هستند که اصطلاحا پل های قوسی چندقابی نامیده می شوند. وجود انحنا و درزمیانی در عرشه جعبه ای شکل پل های بتن آرمه باعث بروز رفتار دینامیکی پیچیده شده و میزان آسیب پذیری لرزه ای این گونه از پل ها در قیاس با پل های بدون قوس بیشتر خواهد بود. اثر اختلاف ارتفاع ستون ها در پاسخ لرزه ای پل های قوسی شکل عرشه باکس بتن آرمه در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفت. به این منظور، مدل پل های بتن مسلح چهار دهانه با پایه های چند ستونی دایره ای انجام گردید. پارامتر اصلی مدل، اختلاف ارتفاع پایه های پل می باشد. بدین ترتیب، سه نمونه پل شامل یک پل با پایه یکنواخت و دو پل با پایه های غیریکنواخت و مقادیر مختلف اختلاف ارتفاع ستون ها، مدلسازی شد. یک مجموعه هفت تایی از رکوردهای زلزله در نظر گرفته شد و برای هر یک از سه حالت ارتفاع پایه ها، اعمال شده و مدل ها بوسیله آنالیز تاریخچه زمانی غیرخطی، تحلیل گردید. نتایج این پژوهش نشان داده است که ارتفاع ستون ها پارامتر مهم و تاثیر گذاری بر روی میزان آسیب پذیری لرزه ای کلاس پل مورد مطالعه می باشد. مقادیر ماکزیمم دریفت ستون ها در دو جهت طولی و عرضی ارائه شده اند. مشاهده گردید که افزایش ارتفاع ستون ها سبب افزایش حداکثر تغییر مکان نسبی پل و افزایش میزان آسیب دیدگی پل ها در زلزله می گردد.

  کلمات کلیدی: پل قوسی بتنی، اختلاف ارتفاع پایه ها، دریفت ستون ها، رفتار لرزه ای

  نویسندگان: حسین پهلوان (استادیار گروه سازه و زلزله دانشگاه صنعتی شاهرود)، علی ناصری (دانشجوی دکترا عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل)، صالح رفیعی (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی زلزله دانشگاه پردیسان مازندران)

  محل و سال انتشار: کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران، (۱۳۹۵)

  نحوه استناد: پهلوان، حسین؛ ناصری، علی؛ رفیعی، صالح؛ ۱۳۹۵، (اثر اختلاف ارتفاع ستون ها در پاسخ لرزه ای پل های قوسی شکل عرشه باکس بتن آرمه)، کنگره بین المللی مهندسی عمران، معماری و توسعه شهری، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.

  © محتوای علمی این پژوهش بر عهده صاحب اثر است؛ در صورت استفاده از دستاوردهای علمی و پژوهشی مطالعه، مشخصات محققین جهت ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری ذکر شود.

   

  گروه مشاورین عمران با تکیه بر دانش فنی به ارائه ی خدمات آموزشی به صورت تخصصی در کلیه ی گرایش های مهندسی عمران، با هدف فراگیری کامل مهندسین در زمینه های مدلسازی عددی و خدمات آزمایشگاهی می پردازد.

  — گروه مشاورین عمران

  ۰۹۱۱۴۳۱۰۴۱۵   ***   ۰۹۳۹۸۴۱۱۵۹۳


  [ لطفا برای دسترسی به متن کامل مقاله وارد یا عضو شوید ]

  نظرات

  باما درارتباط باشید

  همچنین برای تماس با ما می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

  3000583334444

  bss_co@ymail.com

  09114310415 و 09398411593

  تماس با عمران مشاور


  نام شما (الزامی)

  آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

  موضوع

  پیام شما

  captcha

  پاسخ امنیتی